Appraising DynEd: A study into the teaching of language skills and technical features
Dyned'i değerlendirme: Teknik özelliklerin ve dil becerileri öğretiminin incelenmesi
  1. Tez No: 328591
  2. Yazar: BAHAR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma DynEd programının yabancı dil öğretimi ve öğrenimine teknik açıdan ve beceri açısından uygunluk seviyesini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, ilk olarak yabancı dil olarak İngilizce'nin öğretiminde teknoloji kullanımı tartışılmaktadır. İngiliz dili eğitiminde eğitim teknolojisi ortaya konulmaktadır. İkinci olarak uzaktan öğretim kavramları tanımlanmaktadır. E-öğrenme ile ilgili kavramlar açıklanmaktadır. Bilgisayar Destekli Yabancı Dil Öğrenme e-öğrenmenin altında açıklanmaktadır. Üçüncü olarak, 11 kitaba (23 yazar) ve 1 kuruma dayandırılarak yazılım değerlendirme kriterleri oluşturulmaktadır.Bu kriterlere göre, bir değerlendirme listesi ve anket oluşturlulmaktadır.DynEd bu kriterler bağlamında araştırmacı tarafından incelenmektedir. Buna ek olarak, okullarında DynEd'i gerçekten kullanan öğretmenler tarafından DynEd değerlendirilmektedir. Değerlendirme listesi ve anketten alınan veriler araştırmacı tarafından karşılaştırılmaktadır. Sonuç olarak, teknik açıdan bazı güçlü yanlarına rağmen, DynEd'in bazı teknik problemleri bulunduğu saptanmıştır ve bazı açılardan dil öğrenimi ve öğretimine uygun olmadığı değerlendirmesi yapılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: DYNED, Uzaktan Öğrenme, e-öğrenme, Bilgisayar Destekli Yabancı Dil Öğrenme, Yazılım Değerlendirme.
Özet (Çeviri)
This study aims finding out the level of DynEd program?s appropriacy at technical and skills level for foreign language learning and teaching. For this aim, firstly utilizing technology in teaching English as a foreign language is discussed. Educational technology in English language teaching is set forth. Secondly, the terms and concepts related with distance learning are defined. Concepts related to e-learning are clarified. CALL is defined under e-learning. Thirdly, software evaluation criteria are constructed based on 11 books (23 authors) and 1 institution. According to the criteria, a checklist and a questionnaire is constructed. DynEd is evaluated in this thesis according to these criteria. In addition, DynEd is evaluated by the teachers who are actually using it in their schools. The data from the evaluation checklist and questionnaires are compared by the researcher. As a result, it is seen that though its strengths at technical level, DynEd has some technical problems and is not appropriate for foreign language teaching and learning in some considerations.KEY WORDS: DYNED, Distance Learning, e-learning, CALL, Software Evaluation.