Avrupa Birliği'nin Büyük Göller bölgesindeki insancıl mudahalesi: 1990'dan günümüze
The EU's humanitarian intervention at the Great Lakes region from 1990
  1. Tez No: 328644
  2. Yazar: AYMERİLLETTE ZAFİNDRANDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP EMİNE GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
1990'larda Büyük Göller Bölgesi'nde başlayan kriz, bütün Afrika kıtasını etkileyen en önemli olaylardan biri olmuştur. Etnik nedenlerle ortaya çıkan bu krizin etkisi, insancıl müdahale kavramını ilke edinmiş uluslararası topluluklar eliyle daha da güçlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Birliği gibi devletler ve uluslararası organizasyonlar bu insancıl müdahalede yer almışlardır. Fakat uluslararası bir aktör olan Avrupa Birliği bu konuda çok yetersiz kalmış ve Büyük Göller Bölgesi müdahalesinde büyük sorunlarla karşılaşmıştır. Bu tez çalışmasında bir yandan insancıl müdahalenin ahlaki ve hukuksal boyutları üzerinde yoğunlaşılırken, bir yandan da Büyük Göller Bölgesi'ndeki çatışmanın devamında ve sonrasındaki yeniden inşa döneminde Avrupa Birliği'nin oynadığı rol incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The crisis at the Great Lakes Region starting in 1990s was one of the greatest event that marked the history of the whole continent of Africa. Eventhough the crisis is primarly due to ethnic controversies it had been strenghtened by the reaction of the International Community which took part to the crisis through Humanitarian Interventions concept. States and International Organisations such as the US, UN, NATO, EU took part to the Humanitarian Intervention. But as an international actor the European Union was unefficient and had faced many challenges during the intervention process at the Great Lakes Region. In this thesis, we have tried to analyse the role played by the EU during and after the crisis at the Great Lakes Region both in moral and legal aspects of humanitarian intervention.