Language instructors' perspectives on textbook content in terms of intercultural communicative competence: Gazi Üniversity case
Dil okutmanlarının kültürlerarası iletişimsel yeterlilik açısından ders kitabı içeriği algıları: Gazi Üniversitesi durumu
- Tez No: 328871
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı Gazi Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksekokulunda İngilizce öğreten dil okutmanlarının Kültürlerarası İletişimsel Yeterlilik açısından ders kitabı içeriği konusunda bakış açılarını almaktır.Mevcut çalışma 2012- 2013 akademik yılında Gazi Üniversitesi, Yabancı diller yüksek okulunda çalışan dil okutmanlarından anket ve görüşme ile alınan bakış açılarının analizine dayanmaktadır. Çalışmaya ilişkin veriler, 20 maddelik `Öğretim Materyalleri Değerlendirme Rehberi' ve 3 soruluk görüşme aracılığıyla elde edilmiştir.Çalışmanın sonucunda, `English for Life' isimli ders kitabını öğretim materyali olarak kullanan okutmanlara göre ders kitabının içeriği öğrencilerin Kültürlerarası İletişimsel yeterliliklerini artıracak yeterlilikte olmadığını düşündükleri bulunmuştur. Kültürlerarası İletişimsel Yeterliliğin bileşenlerinden tutum, bilgi ve kültürlerarası farkındalık ile ilgili olan bölümlerin sonuçları dil okutmanlarının Kültürlerarası İletişimsel Yeterliliğin alt dallarının ders kitabı içeriğinde sunulmadığını düşündüklerini göstermektedir.İlaveten, sonuçlar, dil okutmanlarının Kültürlerarası İletişimin önemi konusunda ve ders kitabı içeriğine dahil edilmesi hususunda bilinçli olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to discover the perceptions of language instructors who teach English at the School of Foreign Languages, Gazi University, about textbooks? content in terms of intercultural communicative competence.The present study is based on the analysis of language instructors? perspectives gathered through a questionnaire and an in-depth interview at the School of Foreign Languages, Gazi University, in 2012- 2013 academic year. The data were obtained by conducting `Teaching Materials Evaluation Guide? with 20 items and interview with 3 questions.As a result of the present research, it was found that language instructors think textbook series of English for Life is not sufficient to enhance language learners? intercultural competence through its content. Concerning the components of Intercultural Communicative Competence, the results of sections which are related with attitudes, knowledge and intercultural awareness indicate that language instructors believe sub-dimensions of ICC are not included in the units of the textbooks.In addition, the results show that language instructors are conscious of the importance about Intercultural Communication and its integration into textbooks? content.