İlköğretim 7. sınıf fen ve teknoloji dersi karışımlar konusunun öğretiminde işbirlikli öğrenme yönteminin öğrencilerin başarılarına etkisi
7th grade primary school science and technology the effect of cooperative learning methods on students teaching the subject of mixtures
- Tez No: 328882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada ilköğretim 7. Sınıf fen ve teknoloji dersi maddenin yapısı ve özellikleri ünitesi karışımlar konusunun öğretiminde işbirlikli öğrenme yönteminin, geleneksel öğrenme yöntemine göre öğrencilerin başarılarına olan etkisi incelenmiştir. Araştırmada işbirlikli öğrenme yöntemi jigsaw tekniği kullanılmıştır.Yapılan bu çalışma Amasya ili, Göynücek İlçesi, Alan ilköğretim okulunda 2010-2011 eğitim- öğretim yılı II. döneminde öğrenim gören 40 ilköğretim 7. Sınıf öğrencisiyle yapılmıştır. Araştırma için deney grubu olarak 20 öğrenciden oluşan 7-A, kontrol grubu olarak 20 öğrenciden oluşan 7-B sınıfları seçilmiştir. Ders sunumları deney grubunda işbirlikli öğrenme yöntemine göre, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemlerine (öğretmen merkezli, düz anlatım, soru cevap) göre yapılmıştır.Araştırmada her iki gruba da ön bilgi testi uygulanmıştır, ayrıca bilimsel başarı testi ve deney grubu öğrencilerine de Jigsaw Görüş Ölçeği (JGÖ) uygulanmıştır. Öğrencilerin çalışma öncesi seviyeleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı ön bilgi testi ile belirlenmiştir. Ön bilgi testi sonuçlarına göre, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin fen ve teknoloji başarıları ve öğrenme düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı bir farkın olduğu belirlenmiştir.Araştırmanın sonunda hem deney grubuna hem de kontrol grubuna başarı testi uygulanmıştır. Ön bilgi testinde olan farklılıktan dolayı ön test ve son test arasındaki farka bakılarak başarının değerlendirilmesi amacıyla bağımsız gruplar t testi kullanılmış ve SPSS programından faydalanılmıştır.Elde edilen analiz sonuçlarına göre işbirlikli öğrenme yönteminin jigsaw tekniğinin uygulandığı deney grubundaki öğrenci başarısı ile geleneksel öğretim yöntemlerinin ivuygulandığı kontrol grubundaki öğrenci başarısı arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark belirlenmiştir.Ayrıca, araştırma sonunda uygulanan Jigsaw Görüş Ölçeğinden (JGÖ) elde edilen veriler ışığında da tekniğin öğrencilerin akademik başarıları üzerine olumlu etki yaptığı söylenebilir. Jigsaw tekniğinin geleneksel öğretim yöntemine göre öğrencilerin akademik başarılarını daha çok etkilediği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this research, it was searched that teaching Cooperative Learning Methodology and Traditional Learning Methodology; their effects on 7th grade elementary school students? academic performance in ?mixtures? subject.In this research, Cooperative Learning Method?s Jigsaw Technique was used.This research was studied in Alan Primary School in Göynücek, AMASYA in 2nd term in 2010-2011 education- year. There were 40 7th grade students. The experiment group including 20 students from 7-A class and control group including 20 students from 7-B were chosen. Presantations were performed in experiment and according to cooperative learning technology in control group according to traditional learning technology.During research, scientific achievement and pre-knowledge tests were administered to both groups. In addition, students in the experiment group were assessed with Jigsaw View Scale. The difference between students? pre-study levels was determined by preknowledge test. According to the results of pre-knowledge tests; there was a difference between the groups, the students? achievments and their levels.At the end of the research, achievment test was carried out for both experiment and control group.Due to the difference in pre-knowledge test, we found out the difference between pre-test and the final test and we carried out one sample t test to this difference. While assessing the success, we benefit from Statistical Package for the Social Sciences.According to the results of analysis, a meaningful difference in students? success was determined between the experiment group, learned cooperative learning methodology and control group, learned traditional learning methods.viAt the end of the research Jigsaw View Scale was carried out to the students. According to the results of the scale, it can be said that The technique has a positive effect on students? academic success.In addition, it was found that Jigsaw method is more beneficial and effective than traditional learning method.