Huzursuz bacaklar sendromunda serum ferritin düzeyi ile uyku kalitesi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of serum ferritine level and sleep quality in restless legs syndrome
- Tez No: 657727
- Danışmanlar: UZMAN ŞAHİNDE FAZİLET HIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, Huzursuz Bacak Sendromu tanılı hastalarda serum ferritin düzeyleriyle HBS yakınma şiddeti ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Araştırmada S.B.Ü Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi/Nöroloji Kliniğine Haziran 2019 ile Eylül 2020 tarihleri arasında başvuran 50 HBS hastası ve 50 kontrol olmak üzere toplam 100 hasta dahil edildi. HBS tanılı 50 hastaya IRLSSG-Huzursuz Bacaklar Sendromu Şiddet Skalası ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) uygulandı. Ferritin değeri ve PUKİ skorlarının her ikisi de istatistiksel olarak anlamlı derecede HBS grubunda kontrol grubuna göre daha yüksekti (p0.05). Ferritinin HBS için tanısal değeri %68.9 iken PUKİ tanısal değeri %84.1 olarak bulundu. Ferritin 17 cut off değeri için duyarlılık %70.0 ve özgüllük %51'di. PUKİ 8.5 cut off değeri için duyarlılık %80.0 ve özgüllük %69.7 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between serum ferritin levels and the severity of RLS complaints and sleep quality in patients with Restless Legs Syndrome. A total of 100 patients, including 50 RLS patients and 50 controls, who applied to the S.B.Ü Gaziosmanpaşa Taksim Training and ResearchHospital / Neurology Clinic between June 2019 and September 2020, were included. IRLSSG-Restless Legs Syndrome Severity Scale and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were applied to 50 patients with a diagnosis of RLS. Both ferritin value and PSQI scores were statistically significantly higher in the RLS group than the control group (p 0.05). While the diagnostic value of ferritin for RLS was 68.9%, the diagnostic value of PSQI was 84.1%. For the ferritin 17 cut off value, the sensitivity was 70.0% and the specificity was 51%. For PSQI cut off 8.5 value, sensitivity was 80.0% and specificity was 69.7%.