Edirne merkezinde ev ortamında yaşayan 65 yaş ve üstü yaşlılarda yaşam kalitesi
Quality of life in the elderly aged 65 and over living at home in the center of Edirne
- Tez No: 328941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İLKNUR DİNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, Edirne Merkez'deki Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı, ev ortamında yaşayan 65 yaş ve üstü yaşlılardaki yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Aralık 2010- Aralık 2011 tarihleri arasında Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı 65 yaş ve üstü bireylerden Aile Sağlığı Merkezlerine ve cinsiyete göre tabakalı örnekleme yöntemi ile araştırmaya katılmayı kabul eden ve sorularımıza yanıt verebilecek düzeyde olan 1312 yaşlı araştırmaya dahil edildi. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan Anket Formu ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, ANOVA, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi kullanıldı. Yaşlıların %55.4'ünün kadın, %37.3'ünün sosyoekonomik durumunun orta, %80.3'ünün tanı konmuş kronik bir hastalığının, kronik hastalığı olan yaşlıların yaklaşık %75.5'inin hipertansiyonu olduğu, %50.2'sinin yardımcı bir aygıt kullandığı ve gözlüğün %77.5'lik oranla ilk sırada yer aldığı bulundu. SF-36 Ölçeği alt grup puan ortalamaları değerlendirildiğinde, fiziksel fonksiyon 22.6±6.9 puan ile en yüksek ortalamaya, rol kısıtlılığı (emosyonel) 5.3±1.4 puan ile en düşük ortalamaya sahip olduğu bulundu. Yaşlı erkeklerin SF-36 Ölçeği alt grupları içinde yaşlı kadınlardan anlamlı olarak daha yüksek puan aldıkları, kronik hastalığı olmayanların olanlara göre yaşam kalitesinin daha yüksek olduğu bulundu. Fiziksel fonksiyon alt grubunda sosyoekonomik durumu orta olan grubun, sosyoekonomik durumu iyi ve kötü olandan; sosyal fonksiyon alt grubunda tüm sosyoekonomik durumların birbirlerinden anlamlı derecede farklı ve sosyoekonomik durumu orta olan grubun diğerlerinden; ağrı, rol kısıtlılığı (emosyonel) ve rol kısıtlılığı (fiziksel) alt gruplarında da sosyoekonomik durumu orta ve kötü olan grubun sosyoekonomik durumu iyi olandan anlamlı derecede düşük puan aldıkları saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was planned as a descriptive study to evaluate the quality of life in the elderly aged 65 and over living in the home environment and registered to family health centers of Edirne city center. In date of between december 2010 - december 2011, of individuals 65 years and over registered to Family Health Centers, a total of 1312 elderly who agreed to participate in the study and who would be able to respond to our questions were included in the study by the stratified sampling method in accordance with their sex and Family Health Centers. The data were collected VİA a questionnaire generated by the researcher and the SF-36 quality-of-life scale. In the evaluation of the data, Number, percentage, arithmetic mean and standard deviation, ANOVA, t-test in independent groups, Mann-Whitney U test were used. It was found that %55.4 of elderly were female, socio-economic status of 37.3% was median, 80.3% of those were diagnosed with a chronic disease, approximately 75.5% of the elderly with chronic diseases had hipertension, 50.2% of those used an auxiliary device and that the use of glasses ranked first with a ratio of 77.5%. When sub-group scores of the SF-36 scales were evaluated, it was found that physical function had the highest average with a score of 22.6 ± 6.9, whereas role limitations (emotional) had the lowest average with a score of 5.3 ± 1.4 points. It was found that in sub-groups of the SF-36 scale, older men scored significantly higher than old women and that the quality of life of those without chronic disease is higher than those with chronic disease. In the physical function sub-group, it was found that the group whose socioeconomic status is relatively median scored significantly lower than the group whose socioeconomic status is high or low. In the social function sub-group, it was found that all the socioeconomic conditions were significantly different from each other and that the group whose socioeconomic status is relatively median scored significantly lower than the group whose socioeconomic status is high or low. In the pain, role limitations (emotional) and role limitations (physical) sub-groups, it was found that the group whose socioeconomic status is relatively median or low scored significantly lower than the group whose socioeconomic status is high.