Tanacetum argenteum (LAM .) wılld. subsp. argenteum bitkisinin partenolit yönünden değerlendirilmesi
Determination of parthenolide in tanacetum argenteum (LAM) willd. subsp. argenteum
- Tez No: 329014
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, Kayseri-Binboğa dağlarından toplanan şimdiyekadar partenolit içeriği yönünden araştırılmamış ve Türkiye için endemik olan Tanacetum argenteum subsp. argenteum bitkisinin yaprak, çiçek ve gövde kısımlarının partenolit içeriği HPLC/LC-MS yöntemi ile tayin edilmiştir.Bitkinin gövde (%0,129) ve çiçeklerindeki (%1,585) partenolitmiktarı literatürlerde121-124 Tanacetum parthenium için belirtilen değerler(%0,1-1,68) arasındadır. Yapraklarda bulunan partenolit miktarı (%2.261) ise çok daha yüksek olup Avrupa Farmakopesin'de126 ve ESCOP'da127 T. parthenium bitkisinin topraküstü kısımları için istenmiş olan miktarın (%0,2) daçok üzerindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the leaves, flowers and stems of endemicTanacetum argenteum subsp. argenteum collected from Kayseri-Binboğa mountains were analyzed for their parthenolide content by using HPLC/LCMS method. There were no reports in the literature on the parthenolide content of Tanacetum argenteum subsp. argenteum.Parthenolide amount in the stems (%0,129) and flowers(%1,585) of Tanacetum argenteum subsp. argenteum are in accordance with the reported amount for Tanacetum parthenium in the literature (%0.1-1.68). Parthenolide amount of the leaves of Tanacetum argenteum subsp.argenteum (%2.261) is much higher than the required amount for the aerial parts of Tanacetum parthenium (%0,2) in European Pharmacopoeia andESCOP Monographs.