Endemik florozisli hastalarda kalp hızı toparlanma indeksinin araştırılması
Investigation of heart rate recovery index in patients with endemic fluorosis
- Tez No: 329144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN VAROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Flor, toprak, su, kaya, hava, bitki ve hayvansal dokularda değişik miktarlarda bulunan bir halojendir. Normal şartlar altında insanlar günlük olarak zararlı olmayacak miktarlarda florlu bileşikleri alırlar. Ancak uzun süre günlük olarak alınan flor miktarı güvenlik eşiğini aşacak olursa florozis olarak bilinen kronik flor zehirlenmesi ortaya çıkar. Florozis sonucu, karaciğer, böbrek, kalp, kas, gastrointestinal kanal ve iskelet sisteminde patolojik değişiklikler oluşmaktadır. Bu çalışmada, endemik florozisin kardiyovasküler sistem ve otonom sinir sistemi üzerine olan etkilerini, EKG, EKO ve efor testinden elde edilen KHTİ bulgularını inceleyerek araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla endemik florozis bölgesinde yaşayan ve dental florozis saptanan 40 hasta ile yaş, cinsiyet ve VKİ uygun olan 40 sağlıklı kişi çalışmaya alınmıştır. Olguların öyküleri alınıp, fizik incelemeleri yapılmıştır. Böbrek fonksiyonları, elektrolitler, karaciğer fonksiyonları, lipit profilleri ve tam kan sayımları değerlendirilmiştir. İdrarda flor seviyeleri iyon elektrot metodu kullanılarak ölçülmüştür. Elektrokardiyografik, ekokardiyografik ve efor testi çalışmaya katılan tüm olgulara uygulanmıştır. Bu çalışmada, endemik florozisi bulunan hastalarda 2.
Özet (Çeviri)
Fluorine is a halogen found in earth, water, rocks, air, plants and animal tissue in various amounts. In normal conditions, people daily take fluorine compounds in amounts without any harmful effect. However, if the amount of daily consumed fluorine exceeds the safety threshold, chronic fluorine intoxication, known as fluorosis, arises. As a result of fluorosis, pathological changes appear in liver, kidney, heart, muscles, gastrointestinal tract and skeletal system. This study was conducted to investigate effects of fluorosis on cardiovascular and autonomic nervous systems by measuring electrocardiographic, echocardiography and heart rate recovery index (HRRI) (from exercise test) findings. Forty patients with dental fluorosis living in endemic fluorosis area and forty age-, sex- and body mass index-matched healty controls were included in this study. The medical histories were noted and physical examinations were performed. Blood samples were analyzed for renal functions, electrolytes, liver functions, lipid profile, and complete blood count. The fluoride levels in urine were measured by using the ion electrode method. Electrocardiography, echocardiography and exercise test were applied to all of the cases.