Evde oksijen tedavisinin KOAH'lı hastalarda enerji metabolizması üzerine etkileri
In home oxygen therapy effects on energy metabolism patients with COPD
- Tez No: 329143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN YETKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciger Hastalıgı (KOAH), tam olarak geri dönüşlü olmayan hava akımı kısıtlanması ile karekterize, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH tanısı konularak poliklinik veya serviste yatarak takip ve tedavileri yapılan Evre 4 KOAH hastalarının uzun süreli oksijen tedavisinin metabolizma üzerinde etkileri araştırılıp oksijen tedavisinin faydası olup olmadığını araştırmayı planladık. Materyal-Metod: Çalışmaya KOAH tanılı ve ilk kez oksijen tedavisi başlanmış 19 hasta ((16/3) E/K) dahil edildi. Hastaya AKG ve SFT yapıldı. Hastalara tedavi öncesi ve sonrası en az 3 gün metabolik holter cihazı takıldı (SensWear). Holter verileri elektronik ortamına aktarıldı. Günlük ortalama verileri hesaplandı. Sonuç: Hastaların oksijen tedavi öncesi ve sonrası enerji tüketiminde anlamlı artış saptandı. (Tedavi öncesi; 1497±596, tedavi sonrası; 2977±5985, p=0. 044). Yine adım sayısı (Tedavi öncesi; 2056±2569 tedavi sonrası; 2120±1958, p=0. 03), istirahat süresi (Tedavi öncesi; 6.36±3. 31 tedavi sonrası; 3. 47±2.
Özet (Çeviri)
Aim; Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD), is not fully reversible characterized by airflow limitation, a preventable and treatable disease. We planned to investigate the effects of oxygen therapy on methabolysm and if it is beneficial for patients have grade 4 COPD diagnosis and take therapy for this. Materials and Methods; COPD diagnosed and first time oxygen therapy will take 19 patients include in the study. Arterial blood gases were viewed and pulmonary function test was performed on patients. Metabolic Holter device (SensWear ) was installed to patients before and after the oxygen therapy at least 3 days. Holter data digitized electronic system. The daily average calculated the data. Results; Before and after oxygen treatment showed a significant increase in energy consumption for patients in study. (Pre-treatment; 1497 ± 596, after treatment, 2977 ± 5985, p = 0. 044). Again, the number of steps (pre-treatment; 2056 ± 2569 after treatment, 2120 ± 1958, p = 0. 03), at rest time (pre-treatment; 6:36 ± 3. 31 after treatment; 3:47 ± 2.