Elektif cerrahi olgularda malnutrisyonun pre operatif araştırılması ve serum magnezyum düzeyi ile ilişkisi
Preoperative investigation of malnutrition and its relation to serum magnesium level in elective surgery cases
- Tez No: 329210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR EKEMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
. Bu çalışmanın amacı; elektif cerrahi vakaya alınacakhastalarda malnutrisyonun MNA ile araştırılaması ve magnezyum düzeyi,yaş,cinsiyet,cerrahi departmanlar,BMI ve ASA sınıflaması arasındaki ilişkiyi saptamak.Çalışmaya 18 yaş üstü elektif cerrahiye alınacak 387 hasta dahil edilmiştir.Elde edilen veriler istatistik paket programı ile değerlendirildi. Çalışmamızda magnezyum düzeyi ile BMI ve mini beslenme tarama ve değerlendirme puan skorları arasında anlamlı bir fak bulunamadı.Ve yine farklı cerrahi departmanlardaki hastaların magnezyum düzeyleri arasında anlamlı bir fark yoktu.Magnezyum düzeyi sadece genel cerrahi departmanında yatan preoperatif hastalarda anlamlı derecede yaş ile ters orantılı olarak azaldığı görüldü,diğer cerrahi departmanlarda yatan preoperatif hastaların magnezyum düzeyi ile yaşları arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı.Ve yine genel cerrahi bölümünde yatan preopeatif erkek hastaların magnezyum düzeyinin kadın hastalara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu tespit edildi.Diğer cerrahi bölümlerde yatan erkek ve kadın cinsiyetinin magnezyum düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Mini nutrisyonel tarama ve değerlendirme testlerin bütün cerrahi departmalarda anlamlı olarak korele olduğu görüldü. Ortopedi departmanında yatan preoperatif hastaların mini beslenme tarama ve değerlendirme puanları diğer departmandaki hastalardan anlamlı olarak düşük bulundu.Magnezyum düzeyi ile ASA sınıflaması arasındaki ilişki değerlendirilemedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate malnutrition via MNA and determine its correlation with serum magnesium level, age, sex, surgery departments, BMI and ASA classifications. 387 patients were included in this study who were over 18 years old and scheduled for elective surgeries. All acquired data were evaluated by statistical pack program. No significant difference was found between magnesium level versus BMI and mini-nutrition-screening and evaluation scores. In addition, there was no significant relation between magnesium level and surgery departments. Magnesium level was found to be significantly low and inversely related to age in patients of general surgery department. However, there was no significant relation between preoperative magnesium levels and age in the other surgery departments. Besides, preoperative magnesium levels of male patients in general surgery department was found to be significantly higher than female patients. There was no significant relation between preoperative magnesium levels and sex in the other surgery departments. Mini-nutritional screening and evaluation tests were significantly correlated in all surgery departments. Mini-nutritional screening and evaluation test scores of orthopedics department were found to be significantly lower than scores of other surgery departments. The relationship between magnesium level and ASA classification could not be determined.