Prematüre bebeklerde kan transfüzyonu öncesi ve sonrası eritrosit kurşun ve civa düzeylerinin incelenmesi
Lead and mercury levels in preterm infants before and after blood transfusions
  1. Tez No: 329750
  2. Yazar: ŞAHİN TAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde (YYBÜ) izlenen çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) bebeklerde anemi sıklığı oldukça yüksektir. Laboratuvar çalışmaları için tekrarlayan kan alımları, prematüriteye bağlı fizyolojik anemi, enfeksiyonlar, kullanılan antibiyotiklerin kemik iliğini baskılaması gibi nedenlerle en az bir defa eritrosit transfüzyonu yapılan bebeklerin oranı %80?e ulaşmaktadır. Eritrosit transfüzyonlarının bilinen olumsuz etkileri yanında prematüre bebekler için zararlı olabilecek ağır metal transferi gibi az bilinen etkileri de vardır. Bu çalışmada transfüzyon öncesi ve sonrası dönemde bebekte eritrosit kurşun ve civa düzeyini belirlemeyi ve eritrosit süspansiyonlarının kurşun ve civa içeriği ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Yenidoğan Ünitesi?nde Temmuz 2011 ile Mart 2013 tarihleri arasında ileriye dönük olarak yürütüldü. YYBÜ?de herhangi nedenle ilk kez eritrosit transfüzyonu yapılan 1500 gramın altında prematüre bebekler çalışmaya alındı. Eritrosit transfüzyonu öncesinde ve sonrasında bebeklerden ve eritrosit süspansiyonlarından eritrosit kurşun ve civa düzeylerinin belirlenmesi amacıyla kan alındı. Eritrosit süspansiyonlarının kurşun ve civa miktarı transfüzyon hacmi ve eritrosit süspansiyonu kurşun ve civa düzeyleri ölçü alınarak hesaplandı. Sonuçlar referans değerlerle karşılaştırıldı. Çalışmaya kapsamına alınan 80 bebeğin ortalama doğum ağırlığı 1083±256 gr, ortalama gebelik yaşı 28.4±2.3 hafta idi. İlk eritrosit transfüzyonu doğum sonrası ortalama 8.5 günde (2-22 gün) yapıldı. Hemoliz nedeniyle eritrosit süspansiyonlarının (n=80) 4?ünde kurşun, 2?sinde civa çalışılamadı. Çalışılan eritrosit süspansiyonların tümünde kurşun saptanırken, civa %69.2?sinde saptandı. Eritrosit süspansiyonlarının ortalama eritrosit kurşun düzeyi 16.3±10.8 µg/l, ve ortalama civa düzeyi 3.75±3.23 µg/l olarak saptandı. Referans dozun üzerinde kurşun alan bebeklerin oranı %69.7, civa alanların oranı“Enviromental Protection Agency”ye göre %27, Dünya Sağlık Örgütü?ne göre %1.3?tü. Transfüzyon öncesi, sonrası ve bebeğe verilen eritrosit süspansiyonlarının tümünde kurşun yönünden sonuç elde edilen 68 bebeğin transfüzyon öncesi ve sonrası ortalama eritrosit kurşun düzeyleri sırasıyla 10.6±10.3 µg/l ve 13±8.5µg/l olarak saptandı (p0.05). Transfüzyon sonrası ve öncesi ortalama eritrosit civa düzeyi farkı ile eritrosit süspansiyonlarıyla verilen kurşun dozu arasında düşük derecede korelasyon vardı (r=0.28, p=
Özet (Çeviri)
The frequency of anemia is very high in very low birth weight (VLBW) infants in neonatal intensive care unit (NICU). Eighty percent of infants require at least one red blood cell (pRBC) transfusion because of repeated blood samplings for laboratory analysis, anemia of prematurity, infections, and bone marrow suppression due to antibiotics. In addition to several unfavorable effects of blood transfusions, heavy metal load via pRBC transfusions is not a well known entity. The aim of this study is to determine pre-and post-transfusion RBC lead and mercury levels in infants and the relation to pRBC units? lead and mercury levels. This prospective study was conducted between July 2011 and March 2013 in NICU of Hacettepe University Ihsan Dogramaci Children?s Hospital. VLBW infants who needed pRBC transfusion for the first time are included in the study. Two blood samples were obtained to determine RBC lead and mercury levels before and after the transfusion. Also pRBC units lead and mercury levels were determined. The quantity of transfused lead and mercury was calculated according to transfused volume and pRBC unit?s lead and mercury levels. The results were compared with the exposure reference values. Eighty infants met the inclusion criteria. The mean gestational age was 28.4±2.3 weeks and birth weight was 1083±256 g. Mean time for the first pRBC transfusion was 8.5 days after birth (8-22 days). Lead could not be determined in four samples and mercury in two of the pRBC samples due to hemolysis. Lead was measureable in all pRBC units and mercury was detected in 69.2%of them. The average lead and mercury levels in a pRBC unit were 16.3±10.8 µg/l and 3.75±3.23 µg/l respectively. The rate of infants who receive lead above the reference dose was 69.7%. Twenty seven percent of the infants received mercury above the reference dose set by Enviromental Protection Agency and 1.3%set by World Health Organization. In 68 enrolled infants whose pRBC unit, pre- and post-transfusion lead levels are obtained, average pre- and post transfusion RBC lead levels were 10,6±10.3 µg/l and 13±8.5µg/l respectively (p0.05).