Alevlenme dönemi kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde sanal gerçeklik uygulaması: Randomize kontrollü çalışma
Virtual reality for copd exacerbation: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 813379
  2. Yazar: ERHAN KIZMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇİN TELLİ ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, alevlenme dönemi kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) sanal gerçeklik uygulamasının semptomlar, günlük yaşam aktivitesi, fonksiyonel kapasite, anksiyete ve depresyon düzeyleri üzerine etkilerini incelemekti. Çalışmaya KOAH alevlenme nedeniyle hastaneye yatışı yapılan 50 hasta dahil edildi. Hastalar Randomize olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna (ÇG) (n=25) pulmoner rehabilitasyona (PR) ek olarak yatak başı bisiklet ergometresinde pedal çevirme egzersizi sanal gerçeklik simülasyonu ile yapıldı. Kontrol grubuna (KG) (n=25) ise aynı tedavi programı sanal gerçeklik olmadan uygulandı. Tedaviler hastalar taburcu olana kadar uygulandı. Tüm hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrasında 1 dk Otur-Kalk testi, modifiye Medical Research Council (mMRC) ölçeği, CAT ölçeği, Hastane anksiyete ve depresyon skalası (HADS) ve London Chest Günlük Yaşam Aktiviteleri ölçeği (LCADL) ile değerlendirildi. Pedal çevirme egzersiz süreleri ve seans sayıları kaydedildi. Bir dk Otur-Kalk testi sonuçları iki grupta da tedavi sonrasında artarken ÇG' deki artış anlamlı derecede daha fazlaydı (p=0,037). mMRC dispne skoru, CAT skoru tedavi sonrasında iki grupta da azalırken ÇG' deki azalma daha fazlaydı (p=0,062, p=0,003; sırasıyla).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of virtual reality on symptoms, activities of daily living, functional capacity, anxiety and depression levels in COPD exacerbations. Fifty patients hospitalized for COPD exacerbation were included in the study. They were randomly divided into two groups. In addition to pulmonary rehabilitation, cycling exercise on a bedside bicycle ergometer was performed with virtual reality simulation in the study group (SG) (n=25). The same treatment program was applied without virtual reality to the control group (CG) (n=25). The treatment sessions continued until discharge. All patients were evaluated with the 1 min Sit and Stand test, modified Medical Research Council (mMRC) scale, CAT scale, Hospital anxiety and depression scale (HADS), and London Chest Activities of Daily Living Scale (LCADL) before and after the treatment. The cycling exercise times and the number of sessions were recorded. While the results of the 1 min Sit and stand test increased after the treatment in both groups, the increase in SG was significantly higher (p=0.037). The mMRC score and CAT score decreased in both groups after treatment, the decrease in SG was higher (p=0.062, p=0.003; respectively).