Gebelikte CA125 ve HE4 düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of CA125 and HE4 levels in pregnancy
- Tez No: 329879
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN KIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Bu çalışmada gebeliğin ilk 2 trimesterinde maternal serum CA125 ve HE4 düzeyleri ölçülerek, HE4'ün düzeyinin gebelikten etkilenip etkilenmediğinin ortaya konulması amaçlanmıştır.Yöntem: Polikliniğimize başvuran ilk trimesterdeki gebeler (n= 26) ve gebe olmayan (n= 27) sağlıklı gönüllü 18-39 yaşındaki kadınlar (kontrol grubu) çalışmaya alındı. Gebelerden birinci ve ikinci trimesterde, kontrol grubundan ise başvuru anında serum örnekleri alınarak CA125 ve HE4 düzeyleri bakıldı. Gruplar arasında tümör belirteç düzeylerinin karşılaştırılmasında Wilcoxon Signed Ranks test kullanıldı.Bulgular: Kontrol grubuyla kıyaslandığında CA125 düzeylerinde gebeliğin ilk trimesterinde anlamlı bir artış olduğu saptandı. Ancak bu düzey artışının 2. trimesterde de devam ettiği gözlendi. HE4 düzeyleri kontrol grubuna göre ilk ve 2. trimesterde artmakla birlikte, bu artış anlamlı düzeyde değildi. Her iki belirtecin ikinci ve üçüncü trimester değerleri birbirine benzer bulundu.Sonuçlar: Sonuç olarak HE4 düzeyi gebelikten etkilenmeyen bir belirteç olup gebelerdeki adneksiyel kitlelerin ayırıcı tanısında kullanım potansiyeli taşımaktadır. Bu sonuçların daha geniş kapsamlı çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to find out whether HE4 levels were influenced during pregnancy by measuring maternal serum CA125 and HE4 levels in the first and second trimesters.Material and Methods: Twenty-six pregnant women admitted to our outpatient clinic and 27 age matched healthy controls ranged between 18-39 years old were included in the study. Serum samples were collected in the first and second trimester from the patients in the study group and on admission from those in control group and CA125 and HE4 levels were measured. Tumor marker concentrations between groups were compared by use of the Wilcoxon Signed Ranks test.Results: There was statistically significant increase in CA125 levels in the first trimester of pregnancy when compared to the control group. Furthermore, this increase was sustained during the second trimester. Although there was an increase in HE4 levels during first and second trimester, this was not statistically significant. Serum levels of both markers were comparable in second trimester compared to first trimester.Results: As a result, HE4 levels were not affected by pregnancy and these results show that it has a potential to be useful in the differential diagnosis of adnexal masses during pregnancy. These results need to be supported by large studies.