Periton diyalizi hastalarında periton diyalizinin sonlandırılmasını etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of factors effecting the drop-out of peritoneal dialysis in patients undergoing peritoneal dialysis
  1. Tez No: 329941
  2. Yazar: ERİM GÜLCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Periton Diyalizi Hastalarında Periton Diyalizinin Sonlandırılmasını Etkileyen Faktörlerin Araştırılması Periton diyalizi (PD) kolay uygulanabilir ve sürekli doğasıyla normal fizyolojiye daha yakın bir renal replasman (RRT) tedavi seçeneğidir. Buna rağmen, son yıllarda PD tedavisi kullanan hasta sayılarında önemli derecede azalmalar olmuştur. Bu çalışmanın amacı, PD tedavisi gören son dönem böbrek yetersizliği (SDBY) hastalarında PD sonlandırılmasını etkileyen faktörleri araştırmaktı. 2000-2012 Yılları arasında PD ünitemizde takip edilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik, klinik ve laboratuar verileri kaydedildi. PD sonlanan hastaların ayrıca PD tedavi sürvileri belirlendi ve SDBY etyolojileri, yaş, cinsiyet, BKİ, sosyo-demografik özellikleri, çalışma durumu, PD?ye ait özelliklerine göre gruplara ayrılarak Kaplan Meyer yöntemi ile sürvi analizleri yapıldı. Çizdirilen sürvi eğrilerinin arasındaki farklılığın İstatistiki olarak anlamlılık dereceleri log rank istatistik analizi ile yapıldı. 322 Hastanın (erkek:156, kadın:166, ortalama yaş:47,9±17,6 yıl) 249?u PD sonlandırılan hastalardı. Bu hastaların PD sonlanma nedenleri sırasıyla ölüm, peritonit, transplantasyon, kendi isteği, diyaliz ve UF yetersizliği idi. PD sonlanan hastaların ortalama PD tedavisinde kalma süreleri 33,8±24,6 aydı. SDBY etyolojileri arasında en kısa süre PD?de kalanlar amiloidoz ve DM?li hastalar iken, en uzun kalan grubu KGN?li hastalar oluşturuyordu.
Özet (Çeviri)
Investıgatıon Of Factors Effectıng The Drop-Out Of Perıtoneal Dıalysıs In Patıents Undergoıng Perıtoneal Dıalysıs Peritoneal dialysis (PD) is an option for renal replacement treatment (RRT) which is closer to normal physiology with its easy applicable and continue nature. Nevertheless, in recent years, significant decrease in numbers of patients using the PD treatment. The aim of this study was to investigate the factors effecting the termination of PD in patients of end stage renal failure (ESRF), retrospectively. The patients monitorised in our PD Unit between the years of 2000 and 2012 were included. Demographic, clinical and laboratory data of the patients were recorded. Treatment surveys of the patients that dropped out from PD were determinated and the patients were seperated into the sub-groups according to ESRF etiologies, age, gender, BMI, sociodemographic charecteristics, working condition and properties related to PD, the survival analysis were done by Kaplan-Meier method. Statistically significance rates of the differences among the survival curves drown were performed by log rank analysis. Out of 322 patients (male: 156, female:166, mean age: 47,9±17,6 years), 249 were dropped out from PD. PD drop out reasons of these patients were exitus, peritonitis, renal transplantation, own request, dialysis and UF failure. Mean duration of PD treatment of these patients were 33,8±24,6 months. In terms of ESRF etiologies, the PD durations of the patients with amyloidosis and diabetes mellitus were shortest, while those of the patients with chronic glomerulonephritis were longest.