Gümüş kaplı implantların tavşanlarda deneysel osteomiyelit ve kırık modelinde tedavideki etkinliği
The efficiency of silver plated implants in the treatment of experimental osteomyelitis and fracture model in rabbits
- Tez No: 329942
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bir mikroorganizmanın enfeksiyöz ve inflamatuvar süreçlerle kemik dokuda hasar oluşturmasıyla ortaya çıkan ilerleyici karakterde ve hasta için önemli derecede fiziksel ve ruhsal rahatsızlık verici bir hastalık olan osteomiyelitte, kemiğin bir kısmı etkileneceği gibi medüller kanal, periost, korteks ve çevre yumuşak dokuların tümü bu duruma katılabilmektedir. Kemiğin nutrisyonel desteğinin, periostun soyulması, intramedüller sahanın oyulması gibi sebeplerle kolayca bozulabilmesi, fraktür tespiti veya eklem replasmanı için bir implant konulması ve sonuçta biyofilm oluşumu, vücudun diğer yerlerinde enfeksiyona karşı kazanılan başarının kemik dokuda elde edilememesine yol açar. Dolayısıyla, immünitenin desteklenmesi ve lokomotor sistemde oluşacak enfeksiyonla mücadele etmede çeşitli yollar denenip araştırılmaktadır. Bu çalışmada, antibakteriyel etkinliği yüzyıllardır bilinen gümüşün ortopedik implantlara kaplanmasının ardından tavşanlarda deneysel osteomiyelit ve kırık modelinde etkinliğinin araştırılması plânlandı. İmplantlar daha dayanıklı kaplama yapımına uygun olduğundan sol-jel metoduyla kaplandı. İmplantlar standart çelik k teli ve bunun gümüş kaplı şekliydi. 35 tavşan 7 grup ve her grupta 5 tavşan olacak şekilde ayrılıp plânlanan şekilde opere edildi. 28 gün boyunca medikal tedavileri ve ihtiyaçları karşılanarak takip edildi.
Özet (Çeviri)
Osteomyelitis, in which a microorganism makes bony tissue destruction by infectious and inflammatory processes, has a progressive character and is a physically and physchiathrically disturbing disorder. Part of the bone or all of periosteum, medullary cavity, cortex and surrounding soft tissues may be involved. Easy destruction of nutritional support of bone by detaching periosteum or reaming intramedullary area, using implants for joint replacement or fracture fixation and eventually biofilm formation cause to failure against the infections compared to those on other body parts. So, various methods are researched and evaluated for supporting body immunity and fighting infection in the locomotor system. In this study, after plating silver whose antibacterial activity has been known for centuries on orthopaedic implants, search of efficacy of silver in ostemyelitis and fracture model in rabbits was planned. Implants were plated by sol-gel process because of its suitability for more durable plating. Implants were standard steel k-wire and its silver-plated variant. 35 rabbits were divided into 7 groups having 5 rabbits each and operated in a planned manner. In analysis of datas, Kruskal-Wallis test and Mann-Whitney U test for groups comparison were used.