Sugammadeksin gebe ratlarda koagülasyon üzerine etkisi
The effect of sugammadex on coagulation in pregnant rats
  1. Tez No: 621813
  2. Yazar: MEHMET EMİN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA SAYHAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç Sugammadeksin, bazı çalışmalarda koagülasyon parametrelerini etkilediği bildirilmiştir. Ancak gebelerde sugammadeksin, koagülasyon üzerine etkileri yeterince araştırılmamıştır. Sugammadeksin gebelere uygulanmasında tedbirli olunması belirtildiği için bu çalışmada sugammadeks uygulamasının gebe ratlarda rutin koagülasyon testleri ve koagülasyon faktörleri (FII, FV, FVII, FVIII, FIX, FX) üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod Etik kurul onayı alındıktan sonra, ağırlıkları 230-380 g. arasında değişen 12 si 19-20. gebelik gününde olan toplam 24 adet dişi Winstar albino cinsi rat rastgele 4 gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol grubu (grup K, n=6), sugammadeks grubu (grup S, n=6), gebe grubu (grup G, n=6) ve gebe sugammadeks grubu (grup GS, n=6) olarak belirlendi. Tüm gruplara 50 mg/kg ketamin, 10 mg/kg ksilazin intraperitoneal olarak uygulandı. Grup K ve G'ye 1 ml/kg SF uygulandı. Grup S ve GS'ye 16 mg/kg dozunda sugammadeks uygulandı. Tüm ratlarda SF ve sugammadeks uygulamasından 30 dakika sonra kan numunleri alındı. Alınan kan numunelerinden elde edilen plazmada PT(INR), aPTT, fibrinojen, Faktör II, V, VII, VIII, IX, X çalışıldı. İşlem sonrası hayvanlar servikal dislokasyon tekniği ile sakrifiye edildi. Çalışılan değerler, gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular Gebe grubunda (grup G ve grup GS), gebe olmayan gruba (grup K ve grup S) göre ratların ağırlık ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. PT süresi ortalamaları ve INR oranı ortalamaları gebe grubunda (grup G ve grup GS). gebe olmayan gruba (grup K ve grup S) göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Çalışılan diğer parametrelerin tümünde sugammadeks ve SF uygulanan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Sonuç Sugammadeks uygulamasının gebe ratlarda rutin koagülasyon testleri ve koagülasyon faktörleri (FII, FV, FVII, FVIII, FIX, FX) üzerine etkisinin olmadığı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Introduction Sugammadex has been reported to affect coagulation parameters in some studies. However, the effects of sugammadex on coagulation in pregnant women have not been adequately studied. As it is defined to be cautious in the administration of sugammadex to pregnant women, this study was aimed to investigate the effect of sugammadex administration on routine coagulation tests and coagulation factors (FII, FV, FVII, FVIII, FIX, FX) in pregnant rats. Materials and Methods After the approval of the ethics committee (2019/06), a total of 24 female Winstar albino rats, 12 of which were between 19th-20th days of gestation, weighing 230-380 g, were randomly divided into 4 groups. Groups are determined as control group (group K, n=6), sugammadex group (group S, n=6), pregnant group (group G, n=6) and pregnant sugammadex group (group GS, n=6). 50 mg/kg ketamine and 10 mg/kg xylazine were applied intraperitoneally to all groups. 1 ml/kg SF was applied to groups K and G. Sugammadex was administered to groups S and GS at a dose of 16 mg/kg. Blood samples were taken 30 minutes after SF and sugammadex administration in all rats. PT(INR), aPTT, fibrinogen, Factor II, V, VII, VIII, IX, X were studied in plasma obtained from blood samples. After the procedure, the animals were sacrificed by cervical dislocation technique. The studied values were compared statistically between the groups. Results The mean weight of the rats in the pregnant group (group G and group GS) was found statistically significantly higher than non-pregnant groups (group K and group S). The mean PT and INR in the pregnant groups (group G and group GS) was found statistically significantly lower than non-pregnant groups (group K and group S).There was not determined statistically significant difference between the sugammadex and SF applied groups in all of the parameters we studied. Conclusions We believe that sugammadex administration has not effect on routine coagulation tests and coagulation factors (FII, FV, FVIII, FVIII, FIX, FX) in pregnant rats.