Desfluran ve propofol'ün tiroid fonksiyonlarına etkisi
Effects of desflurane and propofol on thyroid hormone functions
  1. Tez No: 330005
  2. Yazar: BİLGE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜMAY UMUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, tek seviye diskektomi operasyonu geçirecek hastalarda anestezi idamesinde uygulanan desfluran ve propofolün tiroid fonksiyonları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı.ASA I-II sınıfı, tek seviye lomber diskektomi operasyonu geçirecek 21-65 yaş arası 40 ötiroid hasta, bilgisayar aracılığıyla randomize edilerek 2 gruba ayrıldı (n=20). Birinci gruba desfluran ve remifentanil infüzyonu (Grup D), ikinci gruba propofol ve remifentanil infüzyonu (Grup P) uygulandı. Tüm hastalardan;1. Anestezi indüksiyonundan 5 dakika önce2. Anestezi indüksiyonundan 60 dakika sonra3. Operasyon bitiminden 60 dakika sonra4.Operasyondan 24 saat sonra plazma sT3, sT4 ve TSH konsantrasyonlarını belirlemek amacıyla dört kez venöz kan örneği alındı.Propofol ve desfluran grubunda plazma TSH konsantrasyonlarının postoperatif 60.dakikada en yüksek değerlere çıktığı, postoperatif 24. saatte preoperatif değerlere geri döndüğü, her iki grubun sT3 konsantrasyonlarında ve propofol grubunun sT4 konsantrasyonlarında farklılık saptanmazken, grup D' nin sT4 konsantrasyonlarının indüksiyonun 60. dakikasında yükseldiği ve kontrol değerlerine postoperatif 24. saatte döndüğü saptanmıştır.Anestezi idamesinde uygulanan desfluranın indüksiyonun 60. dakikasından başlamak üzere plazma tiroid hormon konsantrasyonlarının artmasında etkin rol oynadığı düşünülmektedir. Tiroid hormonlarının (TSH ve sT4) yüksekliği ancak postoperatif 24. saatte preoperatif değerlerine geri dönmektedir. Propofolde ise sadece TSH değerlerinde yükseklik saptanmış ve bu yükseklik propofolle birlikte analjezi oluşturmak amacıyla uygulanan remifentanilin etkisine bağlanmıştır.Sonuç olarak, tiroid hormon konsantrasyonlarında ani değişikliklerin olmasının istenmediği hastalarda, anestezi idamesinde desfluran yerine propofol uygulanmasının tercih edilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to observe the effects of desflurane and propofol on thyroid functions in patients undergoing single segment discectomy.The study group included 21-65 years old, ASA I-II euthyroid 40 patients undergoing elective single segment discectomy who were randomly divided into 2 groups (n=20). First group had desflurane and remifentanyl infusion (Group D) for the maintenance of anaesthesia, the second group had propofol and remifentanyl infusion (Group P).Four blood samples have been drawn from each patient to determine plasma fT3, fT4, TSH concentrations:1. 5 minutes before the induction of anaesthesia2. 60 minutes after the induction of anaesthesia3. 60 minutes after the termination of surgery4. 24 hours after the termination of surgery.Plasma TSH concentrations in both groups reached to a maximum level at postoperative 60 minutes and returned to its preoperative concentrations 24 hours after the termination of surgery. In both groups any significant difference obtained between fT3 concentrations. There was no significant difference concerning fT4 concentrations in Group P, but we observed a significant increase in fT4 concentrations at 60 minutes after anaesthesia induction in Group D and fT4 concentrations returned to its preoperative concentrations at the 24rd hour postoperatively.We assume that desflurane play a role in increasing plasma thyroid hormone concentrations after 60 minutes after the induction of anaesthesia. Thyroid hormone (TSH and fT4) concentrations returned to their preoperative values at the 24rd hour postoperatively. In propofol group, only TSH concentrations were increased and it was thought that this increase was probably due the effects of remifentanyl on TSH.In conclusion, we assumed that the use of propofol may be preferred to desflurane in patients in whom alterations in thyroid hormone concentrations should be avoided.