A distant implementation of inset: A teacher training platform for contextual grammar teaching
Bir uzaktan hizmetiçi eğitimi uygulaması: Bağlamsal dilbilgisi öğretiminde öğretmen eğitimi ortamı
  1. Tez No: 330090
  2. Yazar: DÖNERCAN DÖNÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada, dilbilgisi öğretiminde öğretmen bilişi betimlenmiş ve dil öğretimindeki bu kesitin hizmet içi eğitim uygulamalarında kullanılabileceği yöntem ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. Bir başka deyişle, bu çalışma öğretmen ile mesleki gelişimi bir araya getirecek bir köprü sağlayarak, iki farklı alanı birleştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Betimleyici araştırma kapsamına giren çalışmadaki nitel ve nicel araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin büyük çoğunluğunun derslerinde dilbilgisi öğrettikleri ve dilbilgisi öğretiminde tümevarım tekniğini kullandıkları gözlenmiştir. Uzaktan Hizmet içi eğitim uygulaması, merkezi Hizmet içi eğitim uygulamalarını tamamlayıcı bir unsur olarak kullanılmış ve bu yolla bağlamsal dilbilgisi öğretimi için bir işbirliği ortamı sağlanmıştır. Bu işbirliği için Modüler Nesne Odaklı Dinamik Öğrenme Ortamı (Moodle) kullanılmıştır. Bu alanda gelecekte yapılacak çalışmalar konu ile ilgili daha iyi sonuçlar verecektir.
Özet (Çeviri)
This study has described and revealed teacher cognition of teaching grammar extensively; it has suggested courses of action to transfer this dimension in language teaching to be exploited in INSET applications. In other words, the study has combined two distinct fields, providing a bridge between grammar teaching and professional development. Mixed methods research paradigm has been used to describe the teacher cognition of teaching grammar. According to the findings of qualitative and quantitative research, it has been observed that the great majority of the teachers teach grammar in their courses, and employ inductive grammar teaching techniques. Distant INSET as the complementary tool to central INSET implementation has been used to provide a collaborative environment for teaching tips of contextual grammar. Modular Object Oriented Dynamic Learning Environment (Moodle) has been used for the implementation. Further studies to be grounded on this study will give better and more comprehensive results.