Stratégies identitaires des Juifs en Turquie contemporaine
Çağdaş Türkiye'de Yahudilerin kimlik stratejileri
- Tez No: 330148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL CAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Mevcut çalışmamızda modern Türkiye'de Türk Yahudilerinin kimliklerini ve varlıklarını korumak için geliştirdikleri kimlik stratejileri incelenmiştir. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Cumhuriyet'in kuruluşundan çok partili döneme kadar olan süreçte, Lozan azınlıklarından Türkiye Yahudilerinin azınlık karşıtı ve ayrımcı politikalara karşı tutumları ve mücadeleleri incelenmiştir. Öyle ki Tek Parti dönemi olarak adlandırdığımız bu dönem Türkiye Yahudileri için oldukça zorlu bir o kadar da acılarla geçen bir dönem idi. İkinci bölümümüzde ise Demokrat Parti ile başlayan ve 1989 yılında 500. Yıl Vakfı'nın kuruşuyla yeni bir boyuta geçen çok daha farklı bir var oluş çabası incelenmiştir. Zira günümüzde her ne kadar Vakf'ın etkinlikleri ve misyonu azalsa da bu çabalar sürmektedir.
Özet (Çeviri)
In our present study, the identity strategies of the Turkish Jews that are developed to protect their identities and their presence in modern Turkey is examined. Our study is composed of two sections. In the first section, what is examined is the attitude and the struggle of the Turkish Jews from the minorities of Lausanne towards anti-minority and discriminative policies which covers the period of time from the founding of the republic to the period of multi-party system. Thus, the time period which we call ?The Mono-Party Period? had been quite difficult as well as being very painful for Turkey?s Jews. However, in our second section, what is examined is quite a very different existence struggle that started with the Democratic Party and which had got a new dimension with the establishment of the 500th Year Foundation in 1989. However, although today the impact of the Foundation has declined and as its mission has reduced, those struggles still continue.