İletişim sektörünün vergilendirilmesi ve analizi
Taxation and analysis of communication industry
- Tez No: 330147
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
İletişim sektörü, günümüzde ülkelerin ekonomik büyüme ve kalkınma süreçleri için çok önemli bir yere sahip, rekabet düzeyi yüksek ve çok hızlı gelişme gösteren bir sektördür. İletişim hizmetlerine olan talebin hızla artışı ve sektörden elde edilen gelirlerin yüksek oluşu bunun temel göstergeleridir.Gerçekleştirilen çalışmanın amacı, ülkemizde yüksek gelişme potansiyeline sahip bir sektör olan iletişim sektörünün vergilendirilme biçiminin ortaya konulmasıdır. Bu doğrultuda, sektörün gelişimi önündeki engeller detaylı bir biçimde açıklanarak sorunlar üzerinde çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Dolayısıyla tezin kapsamına; başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünya üzerindeki birçok ülke uygulamaları ele alınarak karşılaştırmalar yoluyla yapılan öneriler dahil edilmiştir.Bu amaca yönelik olarak birçok ülkede bu hizmetlerin nasıl vergilendirildiği ve vergi yükü ortaya konulmuştur. Bu açıklamalar ışığında, yer verilen çözüm önerilerinin ülkemizde meydana getireceği olası etkiler değerlendirilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Of being a highly competitive and a rapidly developing one, communication industry has an important role in economic growth and development process of the modern countries. Pace of growth of the demand for communication services and high income potential of the industry are the fundamental indicators of this situation.The purpose of this study is to put forth the structure of taxation of communication industry which also has a high potetial of growth in Turkey. In this respect, impediments before the industry were elaborated and possible solutions to these problems were discussed. Thus in this study, starting with the EU member countries, practices of miscellaneous countries among the world were comperatively deliberated.Purposefully, taxation of these services and tax burden of the industry in different countries were stated. In the light of the stated arguments, this study was concluded by assessing the possible effects of pre-discussed practical solutions on Turkish communication industry.