Hizmet markası değerlemesi esasları Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gazi Hastanesi markasının değerlemesi ve marka yönetimi açısından irdelenmesi
- Tez No: 330267
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İşletmelerin en önemli varlıklarından biri de, sahip oldukları marka değeridir. Birçok işletme yeni ürün ve/veya hizmetlerde bu değerden yararlanmakta ve marka yaymada kullanmaktadır. Marka, tüketicinin ürün ve hizmete ilişkin düşüncesini yansıtırken, işletmeler arasındaki rekabette ön plana çıkan unsur olmaktadır. Günümüzde tüketiciler bir marka bolluğu ile karşı karşıyadır. Tüketici gözünde bazı markalar daha iyi bilinmekte, tanınmakta ve daha çok saygı görmektedir. Dolayısıyla pazardaki markalar tüketiciye ifade ettiği ?değer? yönünden de farklılık göstermektedir. Tezimizde amaçlanan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gazi Hastanesi marka değeri bileşenlerinin tespit edilmesi, hastanenin marka yönetimi yapıp yapmadığı, yapılan marka yönetiminin başarılı olup olmadığı ve marka değerinin artırılması için yönetimin almasıgereken tedbirler ve atması gereken adımların önerilmesidir. Ayrıca literatürde genel marka ticari mal ve mamul üreten işletmeler açısından yapılmış olmakla birlikte, hizmet markasının tespiti açısından yapılan çalışmalar oldukça azdır. Tezimizle literatürdeki bu açıklığı doldurmaya yönelik katkı vermeyi amaçlamaktayız. Diğer taraftan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gazi Hastanesi Markasının yayılması açısından katkı sağlamak tezimizin uygulamaya dönük amacıdır. Bu bağlamda tezimizin birinci bölümünde, marka kavramı, genel olarak incelenmiştir. İkinci bölümde, marka değerlemesi kavramı, esasları ve uygulamasıincelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gazi Hastanesi Markasının değerlemesi daha çok pazarlama ve müşteri temelli modeller açısından yapılmıştır
Özet (Çeviri)
One of the most important assets of businesses is their brand value. Many businesses take advantage of this asset in providing new products and / or services and use it to publicize a brand. Brands reflect consumer opinion regarding products and services and play a major role in the competition between businesses. Today, consumers are faced with an abundance of brands. Some brands are known better and respected more by consumers. Therefore, brands in the market differ from one another in terms of their value in the eyes of consumers. The aim of this thesis is to determine the components of the brand equity of Gazi University Faculty of Medicine and Gazi Hospital; to discuss whether the hospital is conducting brand management and whether the management is successful; and to propose measures and steps to increase brand equity. Very few studies have been conducted on service brands although related literature includes brand studies undertaken from the viewpoint of businesses that manufacture commercial goods and products. We intend to contribute towards filling this gap. It is also one of the practical goals of our thesis to promote the brand of Gazi University Faculty of Medicine and Gazi Hospital. The first chapter investigates the concept of brand in general terms. The second chapter examines the concept of brand valuation, principles and practices. The third chapter assesses the brand value of Gazi University Faculty of Medicine and Gazi Hospital in terms of marketing and customer-based models.