Ağızdan ağıza pazarlama ve otomobil sektörü üzerine bir uygulama
Word of mouth marketing and an application of automobile sector
  1. Tez No: 330452
  2. Yazar: SERDAR ÇUKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüz teknolojisinin, endüstrinin gelişmesi ile birlikte, aynı işlevselliğe sahip ürün üreten birçok şirket ortaya çıkmış, ekonominin globalleşmesi sonucu, aynı tür birçok ürün/marka da farklı ülke pazarlarında satılmaya başlanmıştır. Bu ürünler her ne kadar aynı tüketici beklentilerine hitap eden ürünler şeklinde sunulmaktaysa da, aslında kalite, fiyat, kullanım kolaylıkları, satış sonrası hizmet gibi, çeşitli fonksiyonlar açısından farklılıklar göstermektedir. Sonuç olarak, tüm bu alternatif ürünlerle/markalarla ilgili bütün kriterleri incelemesi ve karar vermesi imkansız olduğuna göre, günümüzde ürün/marka tercihi yapmak tüketici için ?zor bir karar? haline gelmiştir.Bunun sonucu olarak WOMM stratejisi kavramı gündeme gelmiştir. Bu strateji, ürünü/markayı kullananların memnuniyetini ?ağızdan ağıza? iletmesi ve bu şekilde oluşan ?ürün hakkındaki memnuniyet bilgisi? zincirinin hızla yayılarak, söz konusu ürünün, rakip ürünlere/markalara göre üstünlüğünün sağlanmasını, satışların hızla artmasını hedeflemektedir.Bu çalışmada ağızdan ağıza iletişimin otomobil sektörü üzerinde ki etkisi Mersin ile örneğinde 500 tüketici üzerinde, 40 adet sorudan oluşan anket formu ile incelenmiştir. Bulunan sonuçlara göre tüketicilerin otomobil alırken ağızdan ağıza iletişimden etkilenme durumlarının cinsiyet, eğitim durumu ve aylık net gelire göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's technology, with the development of the industry, many companies have emerged that produce a product with the same functionality, as a result of the globalization of the economy, many of the same kind of product / brand also began to sell in different markets. Although these products in the form of products that appeal to the same consumer expectations sunulmaktaysa, the fact that quality, price, ease of use, such as after-sales service, vary in terms of the various functions. As a result, all of these alternative products / brands is impossible to make a decision based on all relevant criteria, review, and today the product / brand preference for the consumer to make the“difficult decision”has become.As a result, the concept of WOMM strategy have emerged. This strategy, product / brand users' satisfaction“word of mouth”and in this way forward of the“satisfaction about the product information”spread rapidly chain of the product, competitive products / brands to ensure the rule based, aims to increase sales rapidly.In this study, the effect of word of mouth communication Mersin on the case of the automobile industry over 500 consumers, 40 were investigated with a questionnaire. According to the results of word of mouth communication influence consumers when buying car status, gender, education status, and has been found to vary depending on monthly net income.