Ergan Dağı (Erzincan)'nın farklı yüksekliklerinde yetişen bitkilerin antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant activities of plants growing at different altitudes of Ergan Mountain (Erzincan)
- Tez No: 918801
- Danışmanlar: PROF. DR. ETEM OSMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Erzincan ili sınırları içerisinde yer alan Ergan Dağı'nın 1500 m ile 3000 m rakım aralığında doğal olarak yayılış gösteren bitki türleri üzerine gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 1500 m'de (Glaucium leiocarpum Boiss., Astragalus ornithopodioides Lam., Alcea calvertii (Boiss) Boiss.), 2000 m'de (Globularia trichosantha Fisch. & C.A. Mey, Hypericum scabrum L., Tanacetum mucroniferum Hub. Mor. Et Grierson, Inula oculus-christi L., Onobrychis cornuta (L.) Desv., Barbarea auriculata Hausskn. Ex Bornm), 3000 m'de (Scorzonera sericea DC., Hedysarum erythroleucum Boiss., Astragalus nezaketiae A. Duran & Aytaç) farklı rakımlarda yetişen toplam 12 bitki türü seçilmiştir. Bitkilerin yaprak, dal ve kök organlarından örnekler alınıp metanol ekstaksiyonu yapılarak toplam fenolik (TPC) ve flavonoid (TPF) içeriği ile antioksidan aktivite (DPPH, FRAP) miktarlarının analiz edilmiştir. Antioksidan aktiviteleri incelendiğinde; Globularia trichosantha bitki türünde en yüksek değerler belirlenmiştir. DPPH aktivitesi yaprakta 47,86±1,70, dalda 108,09±1,29, kökte ise 60,57±0,74 olarak ölçülmüştür. Fenolik içerik ise yaprakta 82,56±0,46, dalda 56,71±2,12, kökte ise 59,75±2,11 olarak tespit edilmiştir. FRAP aktivitesi yaprakta 54,87±1,54, dalda 41,09±3,06, kökte ise 48,95±2,73 olarak belirlenmiştir. Flavonoid içerik verileri ise Globularia trichosantha yaprakta 59,81±2,31, dalda 31,62±3,55 olarak tespit edilirken, Hypericum scabrum kökte 35,71±2,73 olarak belirlenmiştir. Analiz sonuçları SPSS 22 programı ile değerlendirilmiş ve farklı rakımlarda bitkilerin fenolik ve flavonoid içerikleri ile antioksidan aktiviteleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Özellikle biyoaktif bileşenler ile antioksidan aktiviteler arasında güçlü bir pozitif korelasyon olduğu gözlenmiştir. Bulgular, rakımın bitkilerin biyoaktif bileşenleri ve antioksidan potansiyeli üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle 2000 m rakımında yetişen Hypericum scabrum, Tanacetum mucroniferum ve Globularia trichosantha türleri, gösterdikleri antioksidan performans ile farmasötik araştırmalar açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted within the boundaries of Erzincan province, focusing on plant species naturally distributed across an altitude range of 1500 m to 3000 m on Mount Ergan. A total of 12 plant species were selected from different altitudes: at 1500 m (Glaucium leiocarpum Boiss., Astragalus ornithopodioides Lam., Alcea calvertii (Boiss) Boiss.), at 2000 m (Globularia trichosantha Fisch. & C.A. Mey., Hypericum scabrum L., Tanacetum mucroniferum Hub.Mor. et Grierson, Inula oculus-christi L., Onobrychis cornuta (L.) Desv., Barbarea auriculata Hausskn. ex Bornm.), and at 3000 m (Scorzonera sericea DC., Hedysarum erythroleucum Boiss., Astragalus nezaketiae A. Duran & Aytaç). Leaf, stem, and root samples were collected, and methanol extractions were prepared to analyze total phenolic content (TPC), total flavonoid content (TPF), and antioxidant activities (DPPH and FRAP assays). Among the analyzed species, Globularia trichosantha exhibited the highest antioxidant activity, with DPPH activity measured at 47.86±1.70 in leaves, 108.09±1.29 in stems, and 60.57±0.74 in roots. Phenolic content was determined as 82.56±0.46 in leaves, 56.71±2.12 in stems, and 59.75±2.11 in roots. FRAP activity was recorded as 54.87±1.54 in leaves, 41.09±3.06 in stems, and 48.95±2.73 in roots. Flavonoid content was 59.81±2.31 in leaves and 31.62±3.55 in stems of Globularia trichosantha, while the root of Hypericum scabrum exhibited a flavonoid content of 35.71±2.73. Statistical analysis using SPSS 22 revealed significant differences in the phenolic and flavonoid contents, as well as antioxidant activities, among plants from different altitudes. A strong positive correlation was observed between bioactive components and antioxidant activities. These findings indicate that altitude has a significant impact on the bioactive compounds and antioxidant potential of the studied plants. In particular, Hypericum scabrum, Tanacetum mucroniferum, and Globularia trichosantha, found at 2000 m, demonstrated notable antioxidant performance, highlighting their potential for pharmaceutical research and applications.