Geant4 based Monte Carlo simulation for carbon fragmentation in nuclear emulsion
Nükleer emülsiyondaki karbon parçalanmasının GEANT4 Monte Carlo simülasyonu
- Tez No: 330557
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, nükleer emülsiyon içerisinde karbon parçalanmasına odaklanmıştır. Karbon iyonunun kanser tedavisinde tercih edilmesinin sebebi enerjisinin çoğunu yüksek verimlilikle Bragg tepe noktasında depolamasındandır. Diğer taraftan ağıriyon terapide en önemli yan etki Bragg tepe noktasının arkasına sarkan radyasyon dozudur. Dolayısıyla kanser tedavisinde, ağır iyon kullanımı ikincil parçacıkların üretilmesine neden olan ağır iyon-madde etkileşimlerinin doğru anlaşılmasını gerektirir. Nükleer emülsiyon ve lexan plakalarından oluşan bir dedektöre yönlendirilen 400 MeV/n enerjili karbon iyonunun parçalanmasının simulasyonu Geant4 kullanılarak yapılmıştır. Geant4'deki dört farklı model yeni verilerle karşılaştırıldı. Bu dört model içerisinde Binary Cascade model veriler le en tutarlı olanıdır.
Özet (Çeviri)
The study is mainly focused on Monte Carlo simulation of carbon fragmentation in nuclear emulsion. The carbon ion is selected as a remarkable candidate for the cancer therapy usages due to its high efficiency in depositing majority of its energy in the narrow region which is called Bragg Peak. On the other hand, the main side effect of heavy-ion therapy is the radiation dose beyond the Bragg Peak which damages the healthy tissues. Therefore the use of heavy-ion in cancer therapy requires accurate understanding of ion-matter interactions which result in the production of secondary particles. A Geant4 based simulation of carbon fragmentation has been done considering 400 MeV/n carbon beam directed to the detector which is made of nuclear emulsion films, interleaved with lexan layers. Four different models in Geant4 are compared with recent real data. Among the four different models, Binary Cascade Model (BIC) shows a better agreement with real data.