Erkek kaynaklı infertilite nedeni ile tüp bebek tedavisi gören hastalarda olası genetik hasarın belirlenmesi
The determination of possible genetic damage for patients undergoing in vitro fertilization with male factor
- Tez No: 330628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Genetics, Histology and Embryology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ERKEK KAYNAKLI İNFERTİLİTE NEDENİ İLE TÜP BEBEK TEDAVİSİ GÖREN HASTALARDA OLASI GENETİK HASARIN BELİRLENMESİÖZETBu çalışmada, kendilerinde herhangi bir fertilite sorunu bulunmayan ancak erkek kaynaklı infertilite nedeniyle tüp bebek tedavisi gören bayanlarda olası genetik hasarın belirlenmesi amaçlanmıştır. Tüp bebek tedavisi gören 21-40 yaşları arasında 39 bayandan ve yine aynı yaş aralığında tedavi görmeyen 20 sağlıklı bayandan kan alınmıştır. Yaş aralıklarına göre donörler 21-30 yaş ve 31-40 yaş olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmada kromozomal anormallik (KA), kardeş kromatid değişimi (KKD), mikronükleus (MN) ve comet testleri olmak üzere dört farklı genotoksisite testi kullanılmıştır. Bu testlerden yalnızca kardeş kromatit değişimi testinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlemlenmiştir. Tüm hasta grupları kontrollerine göre anlamlı oranda yüksek KKD oranına sahiptir. Mikronükleus testinde ise 21-30 yaş grubunda kontrole göre anlamlı oranda yüksek MNfrekansı belirlenmiştir. Ancak tüm hastaların verileri değerlendirildiğinde MN frekansı kontrole göre anlamlı bir artış göstermemektedir. Tüp bebek tedavisi gören hastalarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde kromozomal anormallik ve DNA hasarı tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF POSSIBLE GENETIC DAMAGE FOR PATIENTS UNDERGOING IN VITRO FERTILIZATION WITH MALEFACTORABSTRACTIn this study, the evaluation of possible genetic damage has been aimed for fertile women who undergo in vitro fertilization (IVF) due to male factor. Blood is obtained from 39 women who undergo in vitro fertilization treatment and 20 healthy women who didn?t undergo in vitro fertilization. Womens age ranged from 21-40. Donors are classified into two groups with respect to age ranges of 21-30 and 31-40. Four different genotoxicity tests; chromosomal aberrations (CAs), sister chromatid exchanges (SCEs), micronucleus (MN) and comet assays, are used in thes tudy. Statistically significant increase observed in only sister chromatid exchanges test. All patient groups showed significant increase in SCE rates compared to control groups. Although MN frequency is found to be significant compared to controls in 21-30 age group, no significant increase in MN frequency is found when results of all patients are considered. We weren?t able to find any statistically significant level of chromosomal aberration and DNA damage for women undergoing in vitro fertilization treatment.