Küresel ekonomik kriz döneminde (2008) Türkiye'deki havayolu işletmelerinin uyguladığı pazarlama stratejileri
The marketing strategies applied by airline companies in Turkey during global economic crisis (2008)
- Tez No: 331075
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EMRE SARILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
2008-2009 yılları arasında tüm dünyayı etkileyen küresel ekonomik kriz, 1930 ekonomik krizinden sonra yaşanan en önemli kriz olarak nitelendirilmiştir. Petrol fiyatlarındaki ani artış ve taşınan yolcu sayısındaki azalma nedeniyle, havayolu şirketleri zorlu bir yıl geçirmiştir. Havayolu işletmelerinin çoğu zarar etmiş veya karlarında büyük düşüşler meydana gelmiştir. Bazı havayolu şirketleri ise ekonomik krizde uğradığı büyük finansal kayıplarından dolayı iflas etmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, kriz ve ekonomik kriz kavramları incelenmiş ve 2008 ekonomik krizinin, Türkiye?deki havayolu taşımacılığına etkileri araştırılmıştır. Havayolu işletmelerinin pazarlama stratejileri ve ekonomik kriz dönemlerinde uyguladıkları stratejiler incelenmiştir. Türkiye?deki havayolu işletmelerinin 2008 ekonomik krizinden, nasıl etkilendiğine ve kriz döneminde uyguladıkları pazarlama stratejilerine yönelik nitel veriler havayolu yöneticileri ile görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Bu görüşmelerde, krizin etkileri belirlenmeye çalışılmış ve kriz dönemlerindeki pazarlama stratejileri hakkında görüşleri alınmıştır. Toplanan veriler değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar sivil havacılık kurumlarının istatistiksel verileri ve faaliyet raporları ile geliştirilmiş ve desteklenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye?deki havayolu işletmelerinin, 2008 ekonomik krizinden etkilendiği ve farklı pazarlama stratejileri uyguladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The global economic crisis is that affecting the whole world during 2008-2009 is characterized as the most important economic crisis occurred after 1930 economic crisis. Airline companies have suffered a challenging year due to the suddenly rose in oil prices and significant decrease in the number of passengers. The most of airline companies significantly declined their revenues or reduced their huge financial losses. Some of the airline companies went bankrupt due to huge financial losses related to the economic crisis. The aim of this study was to determine the effect of economic crisis on airline companies in Turkey by using interview technique. In this study, the concepts of crisis and economic crisis were studied and the effects of 2008 global economic crisis on the Turkey air transport were investigated. The marketing strategies of airline companies and strategies that implemented during the economic crisis were studied. The qualitative data which is the effect of 2008 economic crisis on the airline company in Turkey and marketing strategies that implemented during the economic crisis were collected by using of interview technique with managers of the airline companies. By this way, tried to determine of the effects of crisis and ideas are received about marketing strategies during economic crisis. In this thesis, the collected data from studies was interpreted and the results so obtained was supported to the statistical data and the annual reports of civil aviation institution. Consequently, the observed that were applying different marketing strategies of the airline companies and were affected from global economic crisis (2008) of airline companies in Turkey.