Türkiye'de sosyal belediyecilik anlayışı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Understanding of social municipalism in Turkey: An example of Istanbul Metropolitan Municipality
- Tez No: 876607
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH MUSTAFA ÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Administration, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sosyal belediyecilik, sosyal devletin yereldeki yansıması olarak günümüzde hiç olmadığı kadar önemlidir. Toplumsal, ekonomik ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak modern dünyanın sorunları çeşitlilik göstermekte ve hem nicelik hem de nitelik olarak artmaktadır. Bu sorunlar dezavantajlı grupların doğmasına sebebiyet vermekte ve bu doğrultuda büyük kitlelere bir mağduriyet yaşatabilmektedir. Yeni ve modern belediyecilik anlayışı, devletin hâkim alanına bağlı olarak kolayca çözemediği sorunlarda belediyelerin hizmet birimlerinin devreye girmesi ve sorunların çözümüne yönelik faaliyetler gerçekleştirmesi üzerinedir. Araştırmada ilk olarak, konu ile ilgili kitap, makale, dergi ve tez gibi kaynaklar üzerinde kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olması sebebiyle sayısal araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Literatür taraması nitel tekniğe dayanırken anket yöntemi nicel araştırma tekniğine uygun olarak hazırlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye'de sosyal belediyecilik anlayışının kapsamı ve uygulamaları değerlendirilmiştir. Gelişmiş ülkeler dikkate alındığında sosyal belediyecilik anlayışının geliştirilmesi gereken bir yol olduğu ancak temel anlamda ihtiyaçların karşılanmasına yönelik faaliyetlerin güncel ve geçerli unsurlar ile sunulduğu görülmüştür. Sosyal belediyecilik kapsamında gelişmiş ülkeler üzerinden sunulan örneklemlerin incelenmesi ve araştırılması neticesinde, toplumun sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında belediye yapılanmasının aktif ve etkin bir rol üstlenmesi gerektiği anlaşılmıştır. Bu bağlamda, sosyal belediyecilik kavramının Türkiye'deki gelişim süreci ve uygulamalarına yönelik araştırmalar, toplumun sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında belediyelerin daha aktif ve etkin bir rol üstlenmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Dolayısıyla sosyal belediyecilik anlayışının yaygınlaşması ve güçlenmesi, yerel düzeyde toplumsal refahın artırılması için önemli bir adım olacaktır. Bu araştırmanın amacı, sosyal belediyecilik anlayışını incelemek ve bu bağlamda örnek olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal hizmet ve sosyal yardım uygulamalarını ele almaktır. Uygulama alanı, İstanbul ilinde yaşayan vatandaşlar tarafından doldurulan anketler ile belirlenmeye çalışılmıştır. Son olarak, araştırma verileri“Sosyal Belediyecilik Hizmeti”ölçeği ile 5'li likert kullanılarak elde edilmiştir. Ölçeğin doğrulanması adına Cronbach Alpha katsayısından ve doğrulayıcı faktör analizinden faydanılmıştır. Araştırmaya katılan 632 kişilik örneklem grubundan elde edilen veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Analiz sırasında araştırmanın hipotezleri, T testi ve Anavo Testi ile analiz edilerek doğrulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ile değerlendirmeler yapılarak çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social municipality, as the local reflection of the social state, is more important today than ever before. Depending on social, economic and technological developments, the problems of the modern world are diversifying and increasing in both quantity and quality. These problems lead to the emergence of disadvantaged groups and in this direction can cause victimization to large masses. The new and modern understanding of municipalism is based on the fact that the service units of the municipalities step in and carry out activities to solve the problems that the state cannot easily solve due to its dominant field. Firstly, a comprehensive literature review was conducted on sources such as books, articles, journals and theses on the subject. The survey technique, which is one of the quantitative research methods, was used because it is appropriate for the purpose of the research. While the literature review was based on qualitative technique, the survey method was prepared in accordance with the quantitative research technique. As a result of the studies, the scope and practices of social municipalism in Turkey were evaluated. Considering the developed countries, it is seen that the understanding of social municipalism is a path that needs to be developed, but the activities to meet the basic needs are presented with current and valid elements. As a result of the examination and research of the samples presented through developed countries within the scope of social municipalism, it has been understood that the municipal organization should assume an active and effective role in meeting the social needs of the society. In this context, research on the development process and practices of the concept of social municipalism in Turkey has revealed that municipalities should assume a more active and effective role in meeting the social needs of society. Therefore, the spread and strengthening of the social municipalism concept will be an important step towards increasing social welfare at the local level. Finally, the research data were obtained by using the“Social Municipalism Service”scale using a 5-point Likert scale. Cronbach's Alpha coefficient and confirmatory factor analysis were used to validate the scale. The data obtained from the sample group of 632 people participating in the research were analyzed with the SPSS program. During the analysis, the hypotheses of the research were confirmed by analyzing with T-test and Anavo Test. The findings obtained as a result of the research were evaluated and various recommendations were presented.