İn vivo ve in vitro şartlarda oluşturulan subakut asidozis durumunda megasphaera elsdenii inokulasyonunun rumen parametreleri üzerine etkisi
Effects of megasphaera elsdenii i?noculation on rumen parameters i?nduced subacute acidosis in i?n vivo and i?n vitro conditions
  1. Tez No: 331363
  2. Yazar: MUSTAFA SELÇUK ALATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HUZUR DERYA UMUCALILAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma subakut asidozisin (SARA) önlenmesi açısından Megasphaera elsdenii?nin etkinliğinin belirlenmesi amacıyla iki deneme halinde yürütülmüştür. İn vitro ortamda test diyeti kullanılarak SARA oluşturan oran belirlendikten sonra değişik dozlardaki M. elsdenii kültürünün etkileri incelenmiştir. Rumen kanüllü 8 adet koçun kullanıldığı in vivo denemede ise arpa (%80 arpa, %20 buğday) ve buğdaya (%80 buğday, %20arpa) dayalı tane yem karışımları ile hızlı adaptasyon (%20, %40 ve %60) uygulanmıştır. Dereceli adaptasyon süresince hayvanların yemleme öncesi ve yemlemeden sonra 2 saat aralıklarla rumen pH?ları ölçülerek SARA oluşma ihtimali takip edilmiştir. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde, arpa ve buğdaya dayalı tane yem karışımının %60 düzeyi ile besleme durumunda gün içerisinde ölçülen rumen pH?larının 5,2-5,6 arasında seyrettiği belirlenmiş ve subakut asidozis şekillendiği kabul edilmiştir. Dört günlük SARA döneminde M. elsdenii 1010 cfu ml-1 düzeyinde ilk iki gün inokule edilmiştir. SARA döneminde M. elsdenii inokulasyonu ile birlikte yem tüketiminde rakamsal bir azalma gözlenmiştir. M.
Özet (Çeviri)
This project, two subsequently experiments was carried out to determine the activity of Megasphaera elsdenii in terms of being prevented subacute acidosis (SARA). It was investigated the effects of M. elsdenii culture in various dosage after determining the ratio that forms the SARA being used the test diet in vitro. In vivo experimentation, it was used eight ruminally cannulated rams and it was applied the rapid adaptation with the mixture of grain based on wheat (%80 wheat, %20 barley) and barley (%80 barley, %20 wheat). During the systematic adaptation, it was followed the probability of SARA formation by being measured the rumen pH with two hours intervals after and before feeding. After being evaluated the data, it was determined the ruminal pH ranged from 5,2-5,6 on the condition of feeding with 60 percentage of grain mixture based on barley and wheat, that assured the definite form of subacute acidosis. In four days SARA period, M. elsdenii (1010 cfu ml-1) was inoculated during the first two days. During the SARA period, it was observed the decrease of feed intake with M. elsdenii inoculation. Inoculation of M.