Renal kolik hastalarının böbrek etkileniminde laboratuvar ve görüntüleme yöntemlerinin etkinliği
Effectiveness of laboratory tests and imaging in renal impairment of patients with renal colic
- Tez No: 331480
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KEKEÇ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Renal Kolik Hastalarının Böbrek Etkileniminde Laboratuvar ve Görüntüleme Yöntemlerinin Etkinliği Amaç: Renal kolik, acil servise sık başvuru nedenleri arasında yer almaktadır. Çalışmamızda acil servise böğür ağrısı şikayetiyle başvuran renal kolik olgularında acil ultrasonografi bulgularının ve laboratuvar verilerinin değerlendirilmesi ve bunun tanı, tedavi ve Acil Tıp pratiğine katkılarının belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca renal kolik ve üriner sistem enfeksiyonu arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: İleriye dönük olarak planladığımız çalışmamızda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi?ne böğür ağrısı şikayetiyle başvuran 50 hasta çalışmaya alındı. Hastaların tam kan sayımları, kan üre azotu, kreatinin, total kalsiyum, iyonize kalsiyum, parathormon, prokalsitonin, C reaktif protein düzeyleri değerlendirildi. Hastaların tam idrar tekikleri ve idrar kültürleri yapıldı. Tüm olguların direk üriner sistem grafileri çekildi ve renal ultrasonografileri yapılarak sonuçlar kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 23?ü erkek (% 46), 27?si kadın (% 54) olmak üzere toplam 50 hasta alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması ve standart sapması 33,9±11,8 idi. Hastalar kreatinin düzeyleri ve hidronefroz varlığı açısından karşılaştırıldığında p=0,036 bulundu. Olgularda nefrolitiazis varlığı ve hidronefroz varlığı karşılaştırıldığında p=0,028 idi. Direk grafide taş varlığı nefrolitiazis açısından yapılan karşılaştırmada p=0,002 saptandı. Sonuçlar: Acil serviste yapılan USG?nin taş varlığını belirlemede, direk üriner sistem grafisine üstün olduğu belirlendi. Hidronefroz ve serum kreatinin düzeyleri arasında anlamlı ilişki olduğu saptandı. İdrar yolu enfeksiyonu saptanan hastalarda serum CRP ve PCT ölçümlerinin acil pratiğinde öncelikli olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of Laboratory Tests and Imaging in Renal Impairment of Patients With Renal Colic Aim: Renal colic is one of the most common reasons of admission in the Emergency Department (ED). We aimed to determine the utility of ultrasonografic evaluation and laboratory findings in the diagnosis, treatment and emergency medicine practise of the patient with renal colic who were admitted with flunk pain to ED. We also aimed to investigate the relationship of the urinary truct infection and renal colic. Material and Methods: In this prospective study, 50 patients with flunk pain who were admitted to ED of Çukurova University Faculty of Medicine were involved. Complete blood counts, blood urea nitrogen, creatinine, total calcium, ionized calcium, parathyroid hormone, procalcitonin, C-reactive protein of the patents were assayed. The urinalysis and urine culture of the study patients were performed. All patients had plain urinary tract x-rays and renal ultrasonographies. All the results were recorded and analyzed. Results: 24 males and 27 females were included in the study, of which men age was 33.9 ± 11.8 (min18-max62). There was statistically significant association between hydronephrosis and creatinine levels (p=0,026) and nephrolithiasis (p=0.028). Ultrasonographic evaluation was found to be more accurate than plain x-rays to detect renal stones. Conclusion: Renal ultrasound performed in ED was found to be superior to plain urinary tract x-ray in diagnosing renal stones. Serum creatinine levels of the patients with hydronephrosis were elevated and this was statistically significant in patients with renal colic. In emergency medicine practise CRP and PCT were found to be useless in diagnosing patients with urinary tract infection.