Tenisçilerde aerobik, anaerobik kombine teknik antrenmanların performansa etkilerinin araştırılması
Searching aerobic, anaerobic combine technical trainings' effects on performance in tennis players
- Tez No: 331517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KUMARTAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, tenisçilerde 8 haftalık aerobik, anaerobik kombine teknik antrenman programlarının performans gelişimleri üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırmaya Spor Bilimleri Bölümü tenis uzmanlık öğrencilerinden toplam 21 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların yaş ortalaması 22,2±0,3 yıl, boy ortalamaları 177,3±1,4 cm, vücut ağırlıkları ortalamaları ise 69,5±1,4 kg?dı. Antrenmanlar 8 hafta ve haftada 3 gün, her birim antrenmanda 90 dk. olarak planlandı. Araştırmada bir maksimal kuvvet, sağ-sol el kavrama kuvveti, sırt ve bacak kuvveti, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, esneklik, anaerobik güç, 20 metre mekik koşusu, 5 ve 10 metre sürat koşusu ve ITN teknik testi uygulandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS programı kullanıldı. İstatistiksel işlem olarak bağımlı gruplar arası Paired t testi uygulandı. Antrenman öncesi ve antrenman sonrası grubun Esneklik, Kuvvet, 5 m. ve 10 m. Sürat Koşusu, Anaerobik Güç, 20 m.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search eight-week aerobic, anaerobic combine technical trainings? effects on developments of performance. 21 athletes of tennis proficiency students from Sports Sciences Department were joined to the study voluntarily. Participated in the research athletes' ages' mean was 22,2±0,3 year, lenghts' mean was 177,3±1,4 cm, weights' mean was 69,5±1,4 kg. Trainings were planned as 8 week and 3 days a week, in each unit training 90 minutes. In the research flexibility, vertical jump, standing long jump, right-left hand-grip strength, back and leg strength, anaerobic power, 20 meters shuttle run test, 5 and 10 meters sprint run, 1 maximal strength and ITN technical tests were applied. For analyzing handled datas statistically, SPSS programme was used. Paired Samples t Test was applied as statistical process. Comparing before and after training groups' Flexibility, Strenght, 5 and 10 m. Sprint run, Anaerobic Power, 20 m.