Tenisçilerde solunum kas egitiminin aerobik güç ve solunum fonksiyonlarına etkisi
The effect of respiratory muscle training on the aerobic and anaerobic endurance in tennis players
  1. Tez No: 650845
  2. Yazar: YAŞAR KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ SARITAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Solunum kas egitiminin 18-25 yaş tenisçilerinde aerobik güç ve solunum fonksiyonlarına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmaya deney (n=15) ve kontrol (n=16) grubu 31 tenisçi gönüllü olarak katıldı. Deney grubu haftada 3 gün tenis antrenmanı ile birlikte haftanın 7 günü, sabah ve akşam olmak üzere 8 hafta solunum kas eğitimi uyguladı. Tenisçilerin solunum basınç cihazı ile her hafta basınç değerini 1 derece artırıp 30 defa nefes alıp vermesi sağlandı. Kontrol grubundaki sporcular haftada 3 gün tenis antrenmanına katıldı. Sporcuların fiziksel ölçümleri, sistolik-diastolik kan basıncı, solunum kapasiteleri, aerobik ve anaerobik güç, inspiratuar basıncı ölçümleri çalışmanın bşlanğıcında, çalışmadan 1. ve 2. ay sonra olmak üzere 3 defa ölçüm yapıldı. Solunum kas eğitimi sonrasında sistolik-diastolik kan basıncı ve toplam vücut sıvısı (TBW) değerlerinde zamana bağlı ölçümlerde farklılık olduğu belirlenmiştir. Deney grubunda PEF, FVC, FEV1, VC, anaerobik güç, MaxVO2 ve MVV değerlerlerinde grup zaman etkileşiminin ve zamanın etkisinin istatistiksel olarak önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the effect of respiratory muscle training in the tennis players between the ages of 18-25 on aerobic strength and respiratory functions. 31 tennis players between the ages of 18-25 participated in the research voluntarily as experimental (n=15) and control groups (n=16). The experimental group performed tennis training 3 days a week, and respiratory muscle training 7 days a week, in the morning and in the evening for 8 weeks. The players were ensured to breath 30 times with a respiratory pressure device increasing the pressure value 1 degree each week. Athletes in the control group attended tennis training 3 days a week. Physical measurements, systolic and diastolic blood pressures, respiratory capacities, aerobic and anaerobic strengths and inspiratory pressures of the athletes were measured 3 times as first in the beginning of the study and 1 and 2 months after the study. After the respiratory muscle training, it was determined that there was a difference in the systolic and diastolic blood pressure and total body fluid (TBW) values in the temporal measurements.