Tüm beden vibrasyon antrenmanının denge, izokinetik kuvvet ve sıçrama performansına akut etkisi
Acute effects of whole body vibration training on balance isokinetic strenght and jump performance
- Tez No: 556508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA RAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Teknik ve motorik özellikler bakımından voleybolda; sıçrama, kas kuvveti ve dengenin önemi büyüktür. Son yıllarda popülerleşen ve antrenmanlara kombine edilerek uygulanan vibrasyon antrenmanı, sporcunun performansının arttırılmasında önerilmektedir. Amaç: Tüm beden vibrasyon antrenmanının voleybolcularda denge, sıçrama ve izokinetik kuvvet üzerine akut etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma grubu üniversite voleybol takım sporcularından oluşmaktadır (n=12). Sporcular, ölçümlerden bir hafta önce familirizasyona dahil edilmiştir. Her ölçüm öncesi sporculara bisiklet ergometresinde 10 dakika ısınma yaptırılmıştır. Birinci ölçümlerde; denge, sıçrama ve izokinetik ölçümleri yapılmıştır. İkinci ölçümlerde; vibrasyon antrenmanından hemen sonra denge ölçümleri alınmıştır. Üçüncü ölçümlerde; vibrasyon antrenmanından hemen sonra sıçrama ölçümleri alınmıştır. Dördüncü ölçümlerde; vibrasyon antrenmanından hemen sonra izokinetik ölçümleri alınmıştır. Vibrasyon cihazı; vibrasyon frekansı 30 Hz ve vibrasyon genliği 4 mm olacak şekilde ayarlanmıştır. Araştırma toplam 10 gün sürmüş ve ölçümler arası 48 saat dinlenme verilmiştir. Sonuç: Araştırma sonuçlarına göre denge, sıçrama ve izokinetik kuvvet ölçümlerinde anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Buna göre erkek voleybolculara uygulanan tüm beden vibrasyonu antrenmanının (30 Hz – 4 mm) denge, sıçrama ve izokinetik kuvvet üzerine akut etkisi olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In terms of technical and motoric features in volleyball, jump, muscle strength and balance are important. The vibration training, which has become popular in recent years and combined with the training, has been recommended for increasing the performance of the athlete. Aim: The aim of this study is to investigate the acute effect of whole body vibration training on balance, jump and isokinetic strength in volleyball players. Materials and Methods: The research group consisted of university volleyball team athletes (n = 12). Athletes were included in the familization a week before the measurements. Before each measurement, athletes were warmed in the bicycle ergometer for 10 minutes. In the first measurements; balance, jump and isokinetic strength measurements were made. In the second measurements; Balance measurements were taken immediately after vibration training. In the third measurements; Jump measurements were taken immediately after vibration training. In the fourth measurements; Isokinetic measurements were taken immediately after vibration training. Vibration device; the vibration frequency is set to be 30 Hz and the vibration amplitude is 4 mm. The study lasted a total of 10 days and 48 hours of rest between measurements were given. Conclusion: According to the results of the study, no significant difference was found in balance, jump and isokinetic strength measurements (p> 0.05). Accordingly, it can be said that whole body vibration training (30 Hz - 4 mm) applied to male volleyball players has no acute effect on balance, jump and isokinetic strength.