Alt ekstremitede iskemi-reperfüzyon oluşturulan ratlarda deksmedetomidin ve curcumin'in böbrek üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Evaluation of effects of dexmedetomidine and curcumi?n on kidney in lower extremity ischemi?a - reperfusions injury in rats
- Tez No: 331615
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada alt ekstremitede iskemi reperfüzyon hasarı oluşturulan ratlarda dexmedetomidin ve Curcumin?ın böbrek ve oksidatif stres üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçlandı. Metod: Wistar albino ratlarda anestezi verilmesini takiben sol alt ekstremiteye 4 saat iskemi ve 2 saat reperfüzyon uygulandı. Çalışmaya, her birinde 10 denek bulunan 5 grup dahil edildi. Denekler Grup 1 (Sham, n=10), Grup 2 (kontrol, n=10), Grup 3 ( 200 mg/kg, Curcumin n=10) Grup 4 ( 25 µg/kg Deksmetedomidin, n=10) ve Grup 5 (200 mg/kg Curcumin ve 25 µg/kg Deksmetedomidin n:10) grublarına ayrıldı. Curcumin ve deksmedetomidin 4 saat?lik iskemi ardından reperfüzyondan 5 dakika önce intraperitoneal olarak uygulandı. Reperfüzyon dönemi bitiminde kan ve böbrek alınarak histopatolojik değerlendirme ile Total antioksidan seviye ( TAS) , Total antioksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) değerleri incelendi.Bulgular: TAS değerleri hesaplandığında en düşük değerin kontrol grubunda (0.08±0.02 mmolTroloksEqv./L) olduğu en yüksek değerin ise CUR-DEX grubunda (0.33±0.10 mmolTroloksEqv./L) olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: In this study we aimed to compare effects of dexmedetomidin and curcumin on kidney and oxidative stress in lower extremity ischemia-reperfusions injury of rats.Materials and Methods : Wistar rats were anesthetized and submitted to ischemia of left lower limb for 4 h. After 4 h of unilateral lower limb ischemia, tourniquets were released and the extremity reperfused for 2 h. Five groups of rats consisting of 10 subjets were included in the study. Animals were divided into Group 1 (Sham, n=10), Group 2 (control, n=10), Group 3 (200 mg/kg curcumin, n=10), Group 4 ( 25 µg/kg Dexmetedomidine, n=10) and Group 5 (200 mg/kg Curcumin ve 25 µg/kg Dexmetedomidine). Curcumin and Dexmetedomidine was administered intraperitoneally immediately after the end of 4 h ischemia and 5 minute before start of reperfusion. After reperfusion, blood samples were taken and TAS, TOS, OSI measurements were analyzed. Finally, kidney samples from rats were examined histopathologically.Results: TAS values measured and the control group were found to be the lowest value (0.08 ± 0.02 EqvmmolTroloks. / L) and CUR-DEX group was found to be the highest value (0.33 ± 0.10 Eqvmmol Troloks. / L) .