Alt ekstremitede iskemi-reperfüzyon oluşturulan ratlarda Deksmedetomidin ve Thymoquinone'in böbrek üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comprasion of effects of dexmedetomidine and thymoquinone on kidney at hind limb ischemia - reperfusion generated rats
  1. Tez No: 331623
  2. Yazar: EVREN BÜYÜKFIRAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada alt ekstremite iskemi reperfüzyon hasarı oluşturulan ratlarda Deksmedetomidin ve Thymoquinone?in böbrek üzerine etkilerini karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmaya, Wistar albino cinsi 50 rat dahil edildi. Ratlar; Sham (n=10), Kontrol (n=10), Thymoquinone (TQ 20 mg/kg, n=10) Deksmetedomidin (Dex 25 mcg/kg, n=10) ve Deksmedetomidin-Thymoquinone (Dex-TQ 20 mg/kg Thymoquinone ve 25 mcg/kg Deksmetedomidin n:10) gruplarına ayrıldı. Ratlara anestezi verildikten sonra sol alt ekstremiteye 4 saat iskemi ve sonrasında 2 saat reperfüzyon uygulandı Thymoquinone ve Deksmedetomidin iskemi ardından reperfüzyondan 5 dakika önce intraperitoneal olarak uygulandı. Sham grubuna İskemi/Reperfüzyon uygulanmadı. Kontrol grubuna ise İskemi/reperfüzyon uygulandı, serum fizyolojik intraperitoneal verildi. Çalışma bitiminde bütün ratlar sakrifiye edildi ve ratlardan kan ve böbrek numuneleri alınarak histopatolojik değerlendirme yapıldı; Total Antioksidan Seviye (TAS), Total Oksidatif Stres (TOS) ve Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) değerleri incelendi.Bulgular: TAS en düşük Kontrol grubunda (0.07±0.01 mmolTroloksEqv/L) en yüksek Sham grubunda (0.33±0.07 mmolTroloksEqv/L) saptandı (p0.05). TOS en düşük Sham grubunda (18.68±3.41xiµmolH2O2Eqv/L) en yüksek Kontrol grubunda (36.97±6.26 µmolH2O2Eqv/L) saptandı(p0.05). OSİ en düşük Sham grubunda (5.92±1.89 AU) en yüksek Kontrol grubunda (54.84±20.67 AU) tespit edildi(p0.05). Böbreklerin Histopatolojik değerlendirmesinde en düşük hasar Sham grubunda en yüksek ise Kontrol grubunda görüldü.
Özet (Çeviri)
Background: In this study it is aimed to compare the effects of Dexmedetomidine and Thymoquinone on kidney at hind limb ischemia/reperfusion injury generated ratsMaterials and Methods : Fifty Wistar albino rats were included to the study. Rats were divided into groups as Sham (n=10), Control (n=10), Thymoquinone (TQ 20 mg/kg, n=10) Dexmetedomidine (Dex 25 mcg/kg, n=10) and Dexmedetomidine-Thymoquinone (Dex-TQ 20 mg/kg Thymoquinone + 25 mcg/kg Deksmetedomidin n=10). After anesthesia was given to the rats, ischemia was performed to left hind limb for 4 hours and then 2 hours reperfusion applied. Thymoquinone and Dexmetedomidine were administered intraperitoneally after the end of 4 hours ischemia and 5 minutes before start of reperfusion.Ischemia-reperfusion was not performed to the sham group. In Control Group ischemiareperfusion was performed and saline was administered intraperitoneally. At the end of study all rats were sacrificed. Blood and kidney samples were taken to evaluate Total AntioxidantStatus (TAS), Total Oxidant Status (TOS) Oxidative Stress Index (OSI) values and histopathological examination.Results: When TAS values were measured; the highest values found in Sham Group (0.33±0.07 mmolTroloksEqv/L) and the lowest values found in the Control Group (0.07±0.01mmolTroloksEqv/L) significantly (p0.05). TOS values were