Gazi Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı hazırlık sınıfı için Avrupa ortak başvuru metnine uygun ve moodle eğitim yönetim sistemi destekli müfredat önerisi
A suggested syllabus for the preparation class of Arabic Language Education Department in Gazi Faculty of Education in accordance with common European framework and moodle education management system supported
- Tez No: 331675
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Eğitim programı, bir eğitim kurumunun bireyler için sağladığı ulusal eğitimin ve kurumun amaçlarının gerçekleşmesine yönelik tüm etkinlikleri içermektedir. Buna göre öğretim; ders dışı etkinlikler, özel günlerin kutlanması, geziler, kısa kurslar, rehberlik ve sağlık gibi hizmetler ve etkinlikler bu tanımı kapsamaktadır. İçerisinde bulunduğumuz devirde planlı ve programlı çalışmak zorundayız. Gelişen tekniklere ve yöntemlere ayak uydurmak zorundayız.Bu çalışma da bir ihtiyacı karşılamak üzere Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı hazırlık sınıfı için Avrupa Ortak Başvuru Metnine uygun, Moodle eğitim yönetim sistemi destekli bir müfredat geliştirmeyi amaçlamaktadır.Giriş bölümünün ardından birinci bölümde program geliştirme kavramı birçok açıdan açıklanmış, Avrupa Birliği tarafından ana dilleri farklı olan kişilerarası iletişimi geliştirmek ve kültürel bağlamı göz önünde tutarak etkili iletişim kurabilmek için öğrenenlerin hangi bilgi ve dil becerilerine sahip olmaları gerektiğini tanımlayan Avrupa Ortak Başvuru Metni detaylı olarak incelenmiş ardından internet destekli eğitim ve Moodle eğitim yönetim sistemi ele alınmıştır.İkinci bölümde araştırmada bulunan verilerin toplanması ve analizi konusu işlenmiştir. Burada hazırlık sınıfını bitiren öğrencilerin hangi düzeyde Arapça bildiklerini belirlemek amacıyla Avrupa Ortak Başvuru Metni düzey belirleme ve ?yapabilirim? anketleri uygulanmıştır. Buna ek olarak öğrencilerin ders kitaplarında görmek istedikleri konu başlıklarını belirlemek amacıyla ilgi anketi yapılmıştır.Üçüncü bölümde önerilen eğitim programı çok yönlü incelenmiştir. Bu bölümde hazırlık sınıfı kazanımları, dil yapıları ve ölçme değerlendirme aşaması ele alınmıştır. Önerilen müfredata uygun bir ders programı ve örnek bir ünite geliştirilmiştir.Sonuç bölümünde elde edilen veriler ışığında araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A syllabus consists of all the activities that aim to realize the goals of national educations of which are done for individuals by an educational instution. The services like the activities except education, the celebration of private moments, trips, short courses, guidance and healthy services are involve this definition. We have to work with a plan and program in our century and have to keep up with new techniques and methods.This thesis aims at developing a syllabus in accordance with the standards defined in Common European Framework and Moodle Learning Management System supported for the preparatory class of Gazi University, Gazi Faculty of Education, Arabic Language Teaching Department.After the introduction, in the first chapter the program development concept is explained from many various aspects, also The Common European Framework which describes what knowledge and language skills learners have to acquire in order to be able to communicate effectively taking the cultural context into account and internet supported education and Moodle learning management system is dealt withIn the second chapter, data collection and analyze is presented. Here, in order to In order to determine the level of students who graduated from preparatory class, a level determining questionnaire of Common European Framework and ?Can Do? statements and an interest checklist have been administered for determining the subjects of course book. Data gathered have been analyzed.In the third chapter, the suggested syllabus is studied from many aspects. In this chapter, the preparatory class objects, language structures and testing and evaluation process are dealt with. A sample unit has been developed in line with the suggested syllabus.Finally, in the light of those discussions, some recommendations have been suggested for researchers.