Üniversitelerin Arapça hazırlık sınıflarında okuyan öğrencilerin öğrenme yöntemleri ve Arapça öğrenme zorlukları hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
A research on university preparatory school of Arabic students perspective on learning methods and difficulties of learning Arabic languages
  1. Tez No: 378281
  2. Yazar: ALİ OSMAN KIRALİ
  3. Danışmanlar: DR. HAMZA ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yabancı dil olarak Arapçanın öğretimi sorunu uzun yıllardan beri devam etmektedir.gerek orta öğretim gerekse de yüksek öğretimde harcanan emek ve zamana rağmen istenilen başarıya bir türlü ulaşılamadığı görülmektedir.bu çalışmada;yüksek öğretimde kullanılan yabancı dil öğretim öğretim yöntemleri, bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajları,öğretim teknikleri,diller arası benzerlikler ve farklılıklar incelenmiş olup Arapça hazırlık sınıflarında okuyan öğrencilerin öğretim yöntemleri ve dil öğrenme ile ilgili sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini Gazi Üniversitesi Gazi Eğ. Fak. Arapça Öğretmenliği Bölümü, İstanbul Ünv. Fen Edebiyat Fak. Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler oluşturmaktadır.Araştırma evreninin tamamına ulaşılmış ancak anket 220 kişi tarafından cevaplandırılmıştır. Veri toplama aracı olarak 5'li Likert tipi anket uygulanmıştır.Elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir.Hazırlık sınıfı öğrencileriyle yapılan anket sonucunda ;ülkemizde Arapça öğretimi konusunda uygulanan yöntemlerin, yabancı dil öğretiminde kullanılan materyallerin, Arapça dersinin işleniş biçiminin, öğrencilerin dil öğrenmeye karşı ilgilerinin,sosyal profillerinin ve öğrenme ortamlarının dil öğreniminde sorun teşkil ettiği görülmektedir.Bu çalışmada, Arapça öğretiminde belirlenen sorunlar ve çözüm yolları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The problem of teaching Arabic as a foreign language has been continuing for many years. in spite of that much of effort and time being wasted in both secondary and higher education,intended success has not been achieved yet.İn this study,while foreign language teaching methods,advantages and disadvantages of those methods,teaching tecniques and similarities and differences between languages are analyzed,it is intended to determine the problems of teaching methods and other problems of Arabic language preparatory students.in research,descriptive survey model is used.The universe of the research is comprised of preparatory class students in Gazi University Educational Faculty Division of Arabic Language Teaching,İstanbul Universty Faculty of Literature Departments of Arabic Language and Literature And Ankara University Faculty of Divinity. The whole universe was reached,but surveys were answered by 220 people.as a data collection tool, five point likert scale is implemented.Acquired data is analyzed by SPSS program.ın the results of the survey done with the preparatory students;it has been identified that,methods applied in Arabic language teaching, materials used in foreign language education, the style of teaching Arabic Lessons, students interests in learning a language,their social profiles and learning environments do pose a problem in our country. in this study,solutions to problems in Arabic language education are presented.