Moda fotoğrafının sektörel işleyişi ve bu doğrultuda lisans düzeyinde moda fotoğrafı
Checking out the sectoral situation of fashion photography and the contents of fashion photography lesson in undergraduate level
- Tez No: 331676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM K. ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma Moda Fotoğrafının Sektörel İşleyişini incelemek ve Bu Doğrultuda Lisans Düzeyinde Moda Fotoğrafı Ders İçeriği Oluşturma amacıyla yapılmıştır. Araştırmada moda fotoğrafının tanımı, Türkiye'de moda fotoğrafçılığı, tarihsel gelişimi ve bugünkü durumu, Türkiye'de moda fotoğrafının sektördeki yeri, Türkiye'deki üniversitelerde moda fotoğrafı eğitimi Türkiye'deki üniversitelerde moda fotoğrafı dersi içeriklerinin incelenmesi, Türkiye'deki moda fotoğrafçılarının sektöre ilişkin görüşleri, moda fotoğrafı dersi öğretim üyelerinin sektöre ilişkin görüşleri ve moda fotoğrafı dersi öğretim üyelerinin ders içeriklerine ilişkin görüşleri alt amaçlar olarak belirtilmektedir.Bu araştırma görüşme tekniği yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmaya ilişkin veriler, literatür taraması ve görüşme formları ile elde edilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubu Bahçeşehir Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülteleri'nde moda fotoğrafı dersi veren öğretim elemanları ve ülkemizde moda fotoğrafı sektöründe çalışan moda fotoğrafçılarından oluşmaktadır.Araştırma bulgularına bakıldığında, ülkemizde moda fotoğrafına dair ilk örneklerin 1900'lü yıllarda saptanmasına karşın, bugünkü anlamına kavuşmasının 1950'li yıllarda başladığı görülmüştür. Akademik anlamda fotoğraf eğitiminin otuzbeş yıllık geçmişe sahip olmasına rağmen, moda fotoğrafı eğitiminin sadece altı yıldır verildiği saptanmıştır.Moda sektörünün ve eğitiminin gelişmiş sayılabileceği ülkemizde, moda fotoğrafına ve eğitimine verilen önemin yetersiz kaldığı saptanmıştır. Bu bulgular ışığında ülkemizde moda fotoğrafının tarihsel gelişimi, nasıl anlaşıldığı ve lisans düzeyinde verilebilecek moda fotoğrafı ders içeriğinin incelenmesine yönelik ve ileride yapılabilecek bilimsel araştırmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was prepared for examine the sectoral situation of fashion photography and preparation the content of master?s degree level fashion photography lesson. In this study, definition of fashion photography, fashion photography in Turkey, historical development and today?s condition of fashion photography in Turkey, education of fashion photography in universities in Turkey, studying of fashion photography lesson contents in universities in Turkey, sectoral opinions of fashion photographers in Turkey, sectoral opinions of faculty members of fashion photography lesson and opinions of fashion photography faculty members about lesson contents were identified as sub-problems.An interview technique method was made to conduct this study. Data for the study was collected via analysis of the literature and interview forms. The working groups of this research are fashion photography lecturers in Fine Arts Faculties of Bahçeşehir, Akdeniz, Haliç, Mimar Sinan and Yıldız Teknik University and fashion photographers in our country.From the research findings; despite of the first examples of fashion photography was determined in 1900s, it was ensured today?s form started by 1950s. Although photography education has the history for thirty-five years in academic standards, fashion photography education has been given for six years.In spite of fashion industry and education can be counted as developed in our country, it was understood that importance of fashion photography and education is not given enough. These findings are reflected historical development and understanding of fashion photography, how can be the content of fashion photography lesson in undergraduate level and proposals presented in the future scientific research.