Uzaktan eğitimde stratejik planlama açısından üniversitelerin karşılaştırmalı bir analizi
An analyse about distance education strategic plans of universities
  1. Tez No: 332052
  2. Yazar: ESİN AKÇA TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERÇİN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Birçok sektörde olduğu gibi uzaktan eğitim yönetiminde de uzun vadeli önlemler almak ve tutarlı stratejik yaklaşımlar geliştirmek gerekli ve önemlidir. Bu çalışmada stratejik plan kavramı, uzaktan eğitim kurumları için stratejik planlamanın önemi, stratejik planlama adımları üzerinde durulmuş, devlet, vakıf, özel statüdeki üniversiteler, meslek yüksekokulları çalışmaya dâhil edilerek Türkiye'de uzaktan eğitimin stratejik planlaması ile ilgili durum ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ardından Türkiye'de uzaktan eğitim hizmeti veren ve çalışma için uzaktan eğitim stratejik planlarını paylaşan üniversitelerin uzaktan eğitim stratejik planlarının karşılaştırmalı analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in many sector, it is important and necessary to take long-term precautions and to develop consistent strategic approaches in distance education administration. In this study, the concept of strategic planing, the importance of the strategic planning for the distance education institutions, the steps in strategic planning are emphasized. State, private and special status universities and vocational high schools in Turkey are included in this study. Following there is an anaylze about distance education strategic plans of Turkish üniversities which shared their distance education strategic plans for the study.