IEEE 802.11 kablosuz ağlarda güvenlik
IEEE 802.11 wireless security
  1. Tez No: 332054
  2. Yazar: MUSTAFA ABDULKAREEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. SUAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kablosuz ağlarda bağlantı hızının kullanıcılar için makul seviyelere çıkması kablosuz ağ kullanımını yaygınlaştırmıştır. Kablosuz ağların geniş bir şekilde kabul görmesi ve bu ağlara olan gerekliliğin artması, kablosuz ağların güvenliği ile ilgili bazı endişeleri de beraberinde getirmiştir. Kablosuz ağ güvenliği için birçok yöntem mevcuttur ve her geçen gün geliştirilmektedir. Kullanılan bu yöntemlerden bazıları güvenlik açıklarına sahiptir. Bu açıklardan dolayı kablosuz ağlar tehdit altındadır. Bu çalışmada kablosuz ağların korunması için geliştirilen IEEE güvenlik algoritmalarının açıkları anlatılmış ve bu açıklardan yararlanılarak kablosuz bir ağa nasıl dâhil olunacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase of connection speed of wireless networks up to satisfactory levels has increased the usage of wireless networks. A wide acceptance and the need for the wireless networks led to certain concerns regarding the overall security of these networks. There are various methods for wireless network security which are improved every day. Some of these methods which are put into use have some security gaps. Hence, due to these gaps the wireless networks are under threat. In this study, the gaps of the developed IEEE security algorithms to protect the wireless networks have been explained and ways to join a wireless network with the use of these gaps have been shown.