Application of membrane technology for reuse of biotreated municipal wastewater and quality analysis of product water
Biolojik yöntemle arıtılan kentesel atık suların yeniden kullanımı için membran teknolojisinin uygulanması ve ürün suyun kalite analizi
  1. Tez No: 332170
  2. Yazar: SAMUEL BUNANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN YÜKSEL, PROF. DR. NALAN KABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bazı ülkelerde su kıtlığı probleminin gelişmiş arıtma teknolojileri içeren dikkatli bir su kaynakları yönetimi programı tarafından çözülmesi gerektiği bilinmektedir. Atık suyun iyileştirilmesi ve yeniden kullanılması ile birlikte deniz suyu ve acı suyun desalinasyonu araştırma ve uygulama için öne sürülen ana stratejilerdir. Mevcut araştırma biyolojik yolla ve MBR (membran biyoreaktör) ile önarıtmaya tabi tutulmuş atıksuyun arıtılması için nanofiltrasyon ve ters ozmoz gibi çeşitli membran ayırma yöntemlerini uygulayarak biyolojik olarak arıtılmış kentsel atıksu ile MBR ile arıtılmış atıksuyun yeniden kullanımı için yapılan çalışmanın bir parçasıdır.Bu çalışmada biyolojik yolla arıtılmış atık su ve MBR ile arıtılmış atık suyun filtrasyonu için laboratuvar ölçekli çapraz akışlı düz tabaka membran test ünitesi kullanılmıştır. Bu yöntemle farklı türde nanofiltrasyon, acı su ters ozmoz ve deniz suyu ters ozmoz membranlarının performansları incelenmiştir. Membranların tümü 10 bar uygulama basıncında test edilmiştir. Ayrıca ters ozmoz membranının 10 bar basınçta süzüntü akısının düşük olmasından dolayı bu membran 20 bar basınçta da test edilmiştir. Tarımda yeniden kullanılabilirliğini değerlendirmek amacıyla ürün suyun kalitesi sulama suyu için tanımlanan su standartlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been recognized that water shortage problem in some countries should be solved by a careful water resource management program that incorporates advanced treatment technologies. Desalination of seawater and brackish water together with reclamation and reuse of wastewater are the main strategies that have been put forward for investigation and application. The present research is a part of effort to reuse bio-treated municipal wastewater and MBR(mebrane bioreactor) treated wastewater by applying various membrane separation methods such as nanofiltration (NF) and reverse osmosis (RO) for the treatment of bio-treated and MBR treated wastewater and to check the quality of product water by using various analytical methods.In this study, a lab scale cross-flow flat-sheet membrane test unit (SEPA CF-II, GE) was used for the filtration of bio-treated municipal and MBR (membrane bioreactor) treated wastewater. By this technique, performances of different kinds of NF, BWRO and SWRO membranes were investigated. All of the membranes were tested at 10 bar of applied pressure. However, SWRO membrane was also tested at 20 bar since its permeate flux at 10 bar was lower. The quality of product water was evaluated according to the water standards defined for irrigation water in order to assess its reusability in agriculture.