Vanadyumun çay örneklerinde grafit fırın atomik absorpsiyon spektrometri (Gfaas) yöntemi ile tayini
Determination of vanadium in tea samples by graphite furnace atomic absorption spectrometry
- Tez No: 374267
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yeni ve çevreci bir yöntem olan dispersif sıvı-sıvı mikroekstraksiyon yöntemi, ultra eser miktardaki vanadyumun hızlı ve aynı anda zenginleştirilmesi ve ayrılması için geliştirildi. Analitlerin ekstraksiyonu için ligand olarak 8-hidroksi kinolin kullanıldı ve tayinler grafit fırınlı atomik absorpsiyon spektrometresi (GFAAS) ile yapıldı. Kloroform ve metanol sırasıyla ekstraksiyon ve dispersif çözücü olarak kullanıldı. Yöntemin optimizasyonu için geri kazanma verimi üzerine pH, ekstraksiyon çözücüsü miktarı, dispersif çözücü miktarı, ligand derişimi ve örnek hacmi gibi ekstraksiyonu ve kompleks oluşumunu etkileyen parametreler optimize edildi. Elde edilen optimum şartlar altında V5+ iyonunun 10 mL model çözeltisinden kantitatif geri kazanma gerçekleştirildi. Yöntemin gözlenebilme sınırı 0,015 µg L−1 ve zenginleştirme faktörü 160'tır. Yöntemin yüzde bağıl standart sapması (%RSD) %4,8 olarak bulundu. Yöntemin doğruluğu sertifikalı standart referans madde (INCT-TL-1) kullanılarak çalışıldı. Sonuç olarak çalışılan yöntem çay örneklerindeki V'un tayininde başarıyla uygulandı. Sonuçlar gösterdi ki geliştirilen yöntem çay örneklerinden V'un ayırılması, zenginleştirilmesi ve tayini için duyarlı, hızlı, basit ve güvenli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Dispersive liquid-liquid microextraction which a is new and environmetally friendly method, was developed for rapid and simultaneously separation/preconcentration of vanadium present at ultra trace level. 8-Hydroxyquinoline was used as ligand for the extraction of the analyte (V) and the determinations was performed by graphite furnace atomic absorption spectrometer (GFAAS). Chloroform and methanol were used as extraction and dispersive solvents, respectively. For the optimization of the method some parameters such as pH, the volume of extraction and dispersive solvents, concentration of the ligand and volume of the sample, which affect the extraction efficiency, complex formation and the recovery, were optimized. With this optimized conditions obtained, the quantitative recovery of V5+ ions was performed from 10 mL of the model solution. The detection limit and preconcentration factor of the method were 0,015 µg L−1 and 160, respectively. The precision of the method as relative standard deviation (RSD%) was found to be 4,8%. The accuracy of the method was verified by using certified reference material (INCT-TL-1). Consequently, the developed method was applied successfully to the determination of V in tea samples. The results indicated that the developed method is sensitive, rapid, simple and reliable procedure for the separation, preconcentration and determination of vanadium from tea samples.