Yönetim kuramlarının liderlik konusuna yaklaşımları
The approachs to leadership of management theories
  1. Tez No: 332435
  2. Yazar: FATMA GÜL HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Liderlik bugün hem özel kesimde hem de kamu kesiminde üzerinde çokça tartışmaların sürdüğü bir alan olarak görülmektedir. Bununla beraber liderlik kavramı, en eski çağlardan bu yana yönetimin söz konusu olduğu her alanda çok farklı anlamlar yüklenerek gelişmiştir. Farklı anlamların yüklenmesinde ise yönetim kuramlarının evriminin etkisi olduğu söylenebilir. Yönetim biliminin önemli çalışma alanlarından biri olan liderliğin yönetim kuramları üzerinden değerlendirilmesi bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Yönetim kuramlarının değişimine göre liderlik konusuna yaklaşımın farklılaştığı bu çalışmanın savunusudur. Bu kapsamda çalışmanın amacı da tarihin her döneminde değişik şekilde karşımıza çıkan liderlik olgusunu yönetim bilimi için bir veri alanı olan yönetim kuramları açısından karşılaştırarak değerlendirmektir. Çalışmada yönetim kuramları insan unsurunun yöneltilmesi ile ilgili çeşitli görüşler ortaya koydukları varsayılmıştır. Sonuçta ise her yönetim kuramının bir önceki kuramın liderliğe yaklaşımlarını yeterli görmeyip, örgüt içerisinde liderliği farklı açılardan yaklaştıkları kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Both in public and private sector see leadership as a debate area which many discussions takes place. However, since the ancient times in all areas of management, the concept of leadership developed by gaining different meanings. It can be said that these different meanings are effect of the evolution of management theories. The subject of this study is the evaluation of management theories in terms of leadership , one of the important research fields of management science. The hypothesis of this study is that according to the changes of management theories, approaches to the subject of leadership vary. In this context, the aim of the study is to evaluate the phenomenon of leadership, which appears in different ways in every period of history, and compare in terms of administration theories, which are the fields of management science. In this study, it is assumed that every management theory puts forward various views on directing human factor. In the conclusion, it is found that each management approach to leadership claims the previous approaches to leadership are not sufficient; therefore leadership of the organization has been approached from different angles.