Kurdish urban politics in the neoliberal era: Cases of Diyarbakır and Van mobilized under BDP
Neoliberal çağda Kürt kent siyaseti: BDP'nin idare ettiği Diyarbakır ve Van örnekleri
- Tez No: 332694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez neden kent siyasetinin Kürt hareketi için merkezi olduğunu ve Kürt hareketinin belediyeleri nasıl idare ettiğini, Kürt hareketini temsil eden BDP tarafından yönetilen Diyarbakır ve Van örneklerini üzerinden inceler. Bu araştırma devam etmekte olan Kürt sorunu ile Türkiye'de yerel yönetimlerdeki neoliberal dönüşümlerle birlikte bağlamlaştırır. Ayrıca, Kürt sorunun ve neoliberalizmin yapısal kısıtlamaları dâhilinde, bu belediyelerin yönetilirken yerel siyasete katılmaya motive eden faktörlerin ve sebeplerin ne ölçüde gerçekleştirildiğini analiz eder. Bu sorulara yanıt verebilmek için, yerel aktörlerin ve aktivistlerin hayat hikâyeleri, deneyimleri ve örgütlenmeleri etnografi ve derinlemesine mülakatlarla araştırılmaktadır.Bu araştırma 1990'lardan beri oldukça hızlı şekilde kentleşmenin yaşandığı bir bölgede, kentleşmenin yönünü tayin edebilmek için mücadele eden, halk tabanlı bir kentsel toplumsal hareketin üzerine yapılmış etnografik bir saha araştırmasıdır. Benim yerel aktivist çevrelerine kentsel mekânlarda katılmamım üzerine kurulmuştur. İki kentsel mekânı incelemektedir: Diyarbakır ve Van. Bu tezin iddiası yerel siyaset Kürt aktörleri için merkezi olmuştur çünkü belediyeleri idare etme deneyimleri onlara ? çoğu Kürt sorunu çevresinde gelişmiş olan ? şikâyetlerini giderebilmek için fırsat vermiştir. Bir yandan da, Demokratik Özerklik projesi de onlara yerel yönetimleri nasıl idare etmek istediklerine dair hem ifade edebilecekleri bir alan hem de bunun nasıl yapılacağına dair imkân sağlamıştır. Bu açıdan, kentsel temelli bir halk hareketi olarak, Kürt hareketi neoliberalizmin olumsuz etkilerine karşı konumlanmıştır ve sorunun gerçekliğine dikkat etmektedir ve de iki bağlamdan da orta çıkan problemleri çözebilmek için yerel ve bölgesel seviyede katılımcı mekanizmalarla kitlesel tüketimin belirleyicisi olmak istemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores why urban politics became integral for Kurdish movement and how Kurdish movement mobilizes municipalities by examining the cases of Diyarbakir and Van whose municipalities are run by the political party of Kurdish movement, BDP. This study contextualizes the ongoing conflict with neoliberal transformations at the local government level in Turkey. Furthermore, it analyzes the extent to which the motivating factors and reasons for local politics are realized while mobilizing municipalities; given the structural constraints of the conflict and neoliberalism. To address this question, the life trajectories, experience and mobilization of the local actors and activists within their urban localities and local institutions are investigated through ethnography and in depth interviews.This research is an ethnographic fieldwork on an urban social movement with popular composition struggling to steer the wheel of urbanization which occurred ever so rapidly since the 1990s. It is based on my personal engagement and immersion into local activists spheres at the urban localities. It studies two urban localities: Diyarbakir and Van. The argument of the thesis is that local politics became central to Kurdish actors because the experience in mobilizing municipalities have given them the opportunity to address grievances ? mostly developed due to the conflict. Meanwhile the project of Democratic Autonomy has given them a field in which how they want to mobilize local governments could be articulated and would be constituted. In this sense, Kurdish movement as a popular urban movement is situated against ill-effects of neoliberalism and is mindful of the conflict and would like to determine the collective consumption at the local and regional level through participatory mechanism to counter problems induced by both contexts.