The politics of uncertainty in a global market: The hazelnut exchange and its production
Küresel bir piyasada belirsizliğin siyaseti: Fındığın değişimi ve üretimi
- Tez No: 332712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 528
Özet
Bu tez, Türkiye fındık piyasasını incelemekte ve piyasa etkenleri arasındaki etkileşimini araştırmaktadır. Çalışma, bu etkileşimin, belirsizliğin varlık, üretim ve dolaşım formaları ile nasıl ilintili olduğunu ortaya koymuştur. Piyasalarda belirsizlik ne anlam ifade eder? Piyasa ilişkilerinde belirsizliğin üretimi, temsili, yayımı ve kısıtlayıcılığının rolü nedir? Tez bu soruların izini sürmektedir.Piyasa ilişkilerinde, kasten ya da tesadüfi, bireyler belirsizlikleri tahmin etmeye, değerlemeye, engellemeye ve nitelemeye (risk ya da zarar olarak) çalışırlar. Bunu yaparken de olasılıklara, bilinmeyenler ile ilgili bilgi seviyelerine ya da belirsizliklerle başa çıkma yetilerine dayanarak belirsizlikleri algılayabileceklerini, ölçebileceklerini ve belirsizlikten kaçınabileceklerini varsayarlar. Bu şekilde, belirsizliğin oluşturucu dinamikleri, kurucu aktörleri ve piyasa yaratımındaki rolü göz ardı edilerek belirsizliğin bahşedilmiş olduğu varsayılır. Bu çalışma ile, belirsizliğin nasıl inşa edildiği ve bu inşanın piyasa değişim ve ilişkilerini oluşturmadaki rolü incelenmektedir. Sonuç olarak, ekonomize edilen belirsizlik üretim, değişim, dolaşım, fiyatlama ve politika oluşturmada bir piyasa oluşturma aracı haline gelmektedir.Tez piyasa reform politikaları ve Türkiye'de tarımsal dönüşümünün analizi ile başlamaktadır. Bir sonraki bölüm, fındığın üretim ve hesaplanma süreçlerini takip ederek fındığın belirsizlik içerisinde nasıl üretildiğini ve ölçüldüğü, yine fındığın hesaplamasında belirsizliğin nasıl yaratıldığını incelemektedir. Devamında, çalışma farklı alanlarda ve farklı beklentilerle yaratılan değişim ilişkilerini ve fiyat siyasetini anlatmaktadır. Bunu takiben, fındığın üretim, dolaşım, değişim ve fiyatlanması ile politika oluşturma süreçleri üzerinde şekillenen piyasa grupları arasındaki mücadele ve tartışmalar irdelenmektedir. Sonrasında, piyasalarda belirsizliğin siyasetinin ne anlam ifade ettiği ve nasıl üretildiği analiz edilmektedir.Belirsizliklerin takibi ve piyasalardaki oluşumlarının izlenmesi iktisat, siyaset bilimi ve sosyoloji literatürlerini içeren bir araştırma programının izlenmesini gerektirmektedir. Bu araştırma programı materyal şeyler, bireyler, formal ve informal kurumlar ve fiyatlar ile bunlar arasındaki etkileşimler üzerine bir tartışmayı içermektedir. Araştırma 2006 ve 2009 yılları arasında gerçekleştirilen kalitatif görüşmeler, katılımcı gözlemler, vaka analizleri ve belge incelemelerine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The dissertation examines the hazelnut market in Turkey and explores the interaction between the market agents. It reveals how this interaction relates to the presence, production and circulation of forms of uncertainty. It also ascertains what uncertainty means in market settings and what role production, representation, dissemination and limiting of uncertainty play in market relations.In market relations, intentionally or unintentionally, individuals try to forecast, value, prevent and qualify (as risk or loss) uncertainties. They assume that they can perceive, measure and avoid uncertainties on the basis of probabilities, level of knowledge about unknowns or ability to overcome. As such, uncertainty is assumed to be given yet with inadequate attention into its constitutive dynamics, actors of its making and its role in the market creation. The dissertation examines how uncertainties are constructed and what role this construction plays in constituting the market exchange and relations. The conclusions reached are that economizing uncertainty becomes a market device in production, exchange, circulation, pricing and policy making.The dissertation starts with an analysis of the market reform policies and agricultural transformation in Turkey. Next, it traces the processes of the production and calculation of hazelnuts, examining how hazelnuts are produced and measured under uncertainty, and how uncertainty is created in the calculation of hazelnuts. It then explains exchange relations and price politics created at different spheres and with different expectations. After that, it explores the struggles and controversies among market groups over the production, calculation, exchange and pricing of hazelnuts and policy making. Subsequently, it analyzes what the politics of uncertainty means and how it is produced in the market setting.Following uncertainties and observing their making in markets require a research program that draws on literatures concerning economics, political science and sociology. The research program includes the discussion of material things, individuals, formal and informal institutions and prices as well as their interactions. The research was based primarily on qualitative interviews, participant observations, case studies and document analysis conducted between 2006 and 2009.