Esnek çalışmanın kadınların çalışma hayatındaki istihdamına etkisi
The impact of flexible working on employment of women in business life
  1. Tez No: 332808
  2. Yazar: ÜLKÜ SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR ŞAKİR BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı ülkemizde esnek çalışmanın kadınların çalışma hayatındaki istihdamına etkisini belirlemektir. Bu doğrultuda bazı bulgulara ulaşmak için esnek çalışmanın kadının çalışma hayatına etkisine ilişkin ölçek ve esnek çalıştırılan kadınların çalışma hayatındaki istihdamına ilişkin ölçek olmak üzere iki ölçek kişisel bilgi formu ile birlikte hazırlanmıştır. İstanbul İli Mecidiyeköy Bölgesinde Bilişim sektöründeki firmalarda çalışanlar arasından seçilen 107 kişiye uygulanan anket sonucunda cinsiyet, medeni durum, en küçük çocuğun yaşı, bu işletmedeki çalışma süresi ve iş hayatındaki iş deneyimi farklılığına bağlı olarak esnek çalışmanın kadının çalışma hayatına etkisinde bir farklılık görülmemektedir, ancak çocuk durumu, yaş, eğitim durumu, pozisyon, aylık gelir, çalışma şekli, çalışma saati esnekliği faydalanma durumu ve haftalık ortalama çalışma saati farklılığına bağlı olarak esnek çalışmanın kadının çalışma hayatına etkisinde bir değişiklik olmaktadır. Cinsiyet, yaş, işletmedeki çalışma süresi, iş hayatındaki iş deneyimi, pozisyon, aylık gelir ve çalışma saati esnekliği faydalanma durumu farklılığına bağlı olarak esnek çalıştırılan kadınların çalışma hayatındaki istihdamına etkisinde bir farklılaşma olmaktadır. Medeni durum, çocuk durumu, en küçük çocuğun yaşı, eğitim durumu, çalışma şekli ve haftalık ortalama çalışma saati farklılığına bağlı olarak esnek çalıştırılan kadınların çalışma hayatındaki istihdamına etkisinde bir değişme olmamaktadır. Esnek çalışma, kadınların çalışma hayatındaki istihdamını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of flexible working on employment of women in business life in our country. In this regard, along with personal Information form, two scales are prepared as one of them is the scale regarding the impact of flexible working on business life of women and the other one is the scale regarding employment of women who work flexible in business life. As the result of the questionnaire conducted on 107 people who are selected amongst the employees who work in companies that deal with Information Sector in Mecidiyeköy, Istanbul, it?s seen that there is no difference in the impact of flexible working on business life of women in terms of gender, marital status, the age of the youngest child, term of employment in the Sector, and work experience in business life; however, there is a difference in the impact of flexible working on business life of women in terms of number of children, age, educational status, position, monthly income, the way of working, the status of benefiting from the flexible working hours, and weekly average working hours. There is a difference in the impact of women who employed with flexible working hours on their employment in business life in terms of gender, age, term of employment in the company, work experience in business life, position, monthly income, and the status of benefiting from the flexible working hours. There is no difference in the impact of women who employed with flexible working hours on their employment in business life in terms of marital status, number of children, the age of the youngest child, educational status, the way of working, and weekly average working hours. Flexible working affects employment of women in business life.