Esnek çalışma koşullarının kadın istihdamına etkisi ve işçi konfederasyonlarının değerlendirmesi
The influence of flexible working conditions on womens employment and evaluation of labor confederations
- Tez No: 501676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA TOKUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Küreselleşme ve teknolojik ilerlemelerin etkisiyle yeniden yapılanan dünya ekonomisinde köklü değişikliler yaşanmakta ve bu değişim çalışma ilişkileri ile emek piyasalarını da derinden etkilemektedir. Toplumsal değişim, eğitim seviyesinin yükselmesi, yasal düzenlemeler ve yeni çalışma biçimleri kadınların işgücü piyasasında yer almasını sağlamıştır. Dünyada kadın işgücü istihdamı artmaktadır. Kadınların çalışma hayatında istihdamları sayı olarak artmış olsa bile, cinsiyet ayrımcılığının bir sonucu olarak, erkek işgücüne nazaran daha düşük ücret seviyesi, ev ile çalışma hayatını dengede tutma, işe girme ve işte yükselme süreçlerindeki eşitsizlik gibi birçok sorunla karşılaşmaktadırlar. Bu sorunları çözümlemek ve toplumda sosyal adaleti sağlamak için uluslararası örgütler, hükümetler, sendikalar politikalar geliştirmişlerdir. Bu çalışmada; esnek çalışma modelleri ve modellerin çalışma hayatındaki etkileri analiz edildikten sonra Türk işgücü piyasasında kadınların yeri, esnek çalışmanın kadın istihdamına etkisi incelenmiştir ve Türkiye'de bulunan işçi sendikaları konfederasyonları çerçevesinde esnek çalışma koşullarının değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The global economy, which has been restructured by the effects of globalization and technological advances, undergoes some radical changes and these changes deeply affect both labor relations and labor markets. Social change, the rise of educational level, legal regulations and new ways of labor have allowed women to be involved in the labor market. Female workforce is increasing in all around the world. Even though jobs in women's employment have increased in number, women still encounter many problems as a result of gender discrimination, such as lower wage level compared to the male workforce, the inequality in the process of keeping the balance between home and working life, entry and promotion at work etc. In order to solve these kinds of problems and ensure social justice; international organizations, governments and trade unions have developed some policies. In this study, subsequent to analyzing the effects of flexible working models on working life, the role of women in the Turkish labor market and the effects of flexible working conditions on women's employment were examined within the frame of trade union confederations in Turkey.