Maden kuyusu asansörü tasarımı
Design of mine shaft elevator
  1. Tez No: 333010
  2. Yazar: MERT ÜNALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL GERDEMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu projede, asansörlerin kullanılma koşulları, teknik özellikleri ve genel asansör mekanizmalarının hesap işlemleri bulunmaktadır. Buna ek olarak, Karadon madenine yapılacak olan maden kuyusu asansörünün hesapları ve uygun sistemlerin seçimi de projede işlenmiştir. Bilindiği gibi maden kuyusu asansörleri gündelik asansörlerden bir miktar farklı tasarımlardır. Yüksek seyahat mesafesi ve yüksek yükleme bunun nedenlerindendir. Karadon madenine yapılacak olan asansör, 730 metre mesafede çalışan 104 yolcu kapasiteli bir sistemdir. Bu proje, çelik askı halatlarının, kılavuz rayların, tamponların, frenlerin ve motorun güvenlik kurallarına göre seçilmesini sağlayacaktır. Dinamik ve statik veriler sonucunda seçilecek en uygun mekanizmalar sayesinde, geçmişte gerçekleşen ( Pennsylvania asansör kazası ) kazaların tekrarlanmasının önüne geçilebilinecektir. Örneğin; Pennsylvania'daki kazadan ötürü asansör uzun bir süre servis dışı kalmıştır. Burdan da anlaşılabileceği gibi kaza, sadece insan güvenliği değil, işletmenin maddi sorunlarla karşılaşmasına da sebebiyet vermiştir. Yani, iyi dizayn edilmiş sistemler, kullananlara ve işletmelere maddi manevi kazanç sağlamaktadırlar. İyi bir çalışma ile ilk maliyet dahi bir miktar düşürülebilir. Bu tip büyük sistemler için, ufak maliyet azalmaları, yüksek kazanç sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this project, there is an overview to elevators about how they are used, what kind of technical datas used for them, how to calculate general elevator system. Furthermore, there is a review of mining elevators. As is known, mining elevators somewhat differ from well-known usual elevators. Because of longer traveling heights and higher weight function. Thereby, this project includes a designing of a mining elevator which works in 730 meters and carries 104 employees. This designing contains, choosing the wire ropes, guide rails, bumpers and the engine. In this kind of projects it's always necessary to find the most effective goods to use for the system. Hence, the accidents, like which was occurred at a western Pennsylvania coal mine due to a mechanical brake failure, can be prevented. After that accident the elevator was out of service for several months due to the severity of the damage. As it seems, good designed systems materially and spiritually help to the ones who are interested in them. In addition, by a good work the owning cost can be decreased too.