Genetik algoritma ile mikrokanal ısı kuyusu en iyileme
Optimization of microchannel heat sink by genetic algorithm
  1. Tez No: 333081
  2. Yazar: ÖMER ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BAYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında tasarım parametrelerinin mikrokanal ısı kuyusu performansına olan etkileri incelenerek bir en iyileme çalışması yapılmıştır. Yapılan teorik çalışmada görülmüştür ki, diğer tasarım parametrelerinin yanında kanal sayısı ve kanat genişliğinin kanal genişliğine oranı değeri performansta baskın etkiye sahip olmaktadır. Mikrokanal performans en iyileme problemi çok değişkenli ve lineer olmayan tasarım kısıtlarına sahip bir problemdir. Bu tip problemlerde gösterdiği başarı sebebiyle en iyileme algoritması olarak genetik algoritma kullanılmıştır. Çalışma sonucunda mikrokanal performans tahmini ve en iyilemesi yapabilen bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen program genetik algoritma ile en iyileme, mikrokanal performans tahmini ve mikrokanal performans en iyileme fonksiyonlarına sahiptir. Açık literatürden elde edilen kaynaklar ile programın sahip olduğu 3 fonksiyon da ayrı ayrı başarılı bir şekilde doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study microchannel heat sink thermal performance optimization is carried out. Examined the effect of microchannel heat sink design parameters on the thermal performance of microchannel heat sink, it is seen that for all the design parameters number of channels and ratio of fin thickness to channel width parameters have major effects on the total thermal resistance. Therefore, total resistance expressed as a function of number of channels and ratio of fin thickness to channel width parameters. This function (fitness function) has two variable and nonlinear constraints. Genetic algorithm appears most suitable optimization technique for this problem. Computer program called GMEP is developed. Program has three feature, which are; genetic algorithm, microchannel performance prediction and microchannel performance optimization. All of the features are verified successfully by open literature. Genetic algorithm is verified by three test function. Microchannel performance prediction code is verified by four different microchannel designs from literature. Similarly, microchannel performance optimization code is verified by three different microchannel optimization studies from literature.