Lojistik yönetiminde e-lojistik kullanımının önemi, değişen pazar şartlarında e-lojistik kullanan şirketler üzerine bir inceleme
The importance of e-logistics applications in logistics management,an application on the companies using e-logistics in the changing market conditions
- Tez No: 333137
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Değişen pazar şartlarında teknolojinin ne kadar etkili kullanıldığı, işletmelerin piyasadaki rekabet edebilirliğinde temel değişken konumunu almıştır. Lojistik hizmet sağlayıcıları için de ticari dünyadaki dinamik değişimlere ayak uydurabilmek ve müşteri gereksinimlerini karşılamak için lojistik yönetiminde elektronik tabanlı uygulamaların kullanılması artık zorunluluk haline gelmiştir. Bilgi teknolojileriyle elektronik tabanlı olarak yürütülen işlemler, lojistik faaliyetlerin yeniden tanımlanmasını gerektirmiştir. Hızla gelişen ve yaygınlaşan internet teknolojisi, işletmelerin haberleşme ve iletişim şekliyle birlikte iş yapma yöntemlerini değiştirmektedir. Bu çalışmamızdaki temel amacımız lojistik faaliyetlerin yeniden tanımlanmasına sebep olan e-lojistik uygulamaların, daha önceki tezlerde ortaya konulan kullanım düzeylerinin yanında, işletmelere olan etkileri arasındaki farklılıkların incelenmesidir. Bu maksatla anket yöntemi kullanılarak çeşitli sektörlerdeki işletmelerden e-lojistik kullanımları ve kullanımlarının işletmeye etkilerine ilişkin bilgiler toplanmış ve elde edilen bilgiler SPSS 11.5 istatiksel analiz programı kullanılarak yapılan analizlerle yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the changing market conditions, variable of competitiveness for the enterprises on the market has changed to the variable how effectively do they use the technology. For logistics service providers using electronic based applications in logistics management has been compulsory for both keeping pace with the dynamic changes in the commercial world and meeting the customer requirements. Because the logistics activities carried out electronicly with information technologies they are to be redefined. Rapidly developing and growing internet technology is changing the doing business? methods of enterprises, along with their business communications and dialogs. The main objective of this study is to research the differences of effects of this e-logistics applications on businesses. To this end, the questionarre method in a wide range of various sectors is used and the informations of e-logistics usage regarding the effects on every businesses are collected. Then they are interpreted using the statistical analyses program SPSS 11.5.