Esnek çalışma süresi ve denkleştirme esasına göre çalışmanın örgütsel bağlılığa etkisi: Bir liman işletmesinde uygulama
The effects of flexible working times and working baded on the principle of equalization on organizational commitment : Research in a port business
- Tez No: 701757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Limancılık sektöründe her geçen gün rekabet giderek artmaya devam etmektedir. Maliyetlerin düşürülmesi ise sektördeki rekabetin sağlanmasındaki en büyük anahtardır. Liman işletmeleri, sürekli artan bu rekabetçi pazarda var olabilmek için maliyetlerini düşürürken aynı zamanda hizmet seviyelerini de arttırmak zorundadır. Liman operasyonlarında gemilerin gelişlerinde yaşanan düzensizlikler liman işletmelerinde çalışanların fazla mesai yapmalarına neden olmaktadır. Sektörde maliyetlerin en büyük kısmını personel maliyetleri oluşturduğu için fazla mesai maliyet yüklerini daha da arttırarak rekabet gücünü olumsuz etkilemektedir. Rekabetin sağlanmasında diğer önemli bir konu ise liman operasyonlarında vasıflı işgücü ve onların bağlılığının sağlanmasıdır. Bu çerçeve içerisinde limanlarda esnek çalışma süresi ve denkleştirme uygulamalarının işgücü maliyetlerini düşürmeye yönelik uygulamaların çalışan algıları üzerine etkileri incelenmiştir. Bursa bölgesinde bir liman işletmesi çalışanlarına uygulanan anket çalışması sonuçlarına göre esnek çalışma süresi ve denkleştirme uygulamalarının çalışanların bağlılığı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Competition in the port sector continues to increase day by day. Reducing costs is the biggest factor in ensuring competition in the sector. In order to exist in this ever-increasing competitive market, port operators have to increase their service levels while reducing their costs. Irregularities in the arrival of ships in port operations cause employees in port operations to work overtime. Since personnel costs constitute the largest part of the costs in the sector, it affects the competitiveness negatively by increasing the cost burdens of overtime. Another important issue in ensuring competitiveness is the provision of skilled labor and their loyalty in port operations. The effects of flexible working time and equalization practices in ports on reducing labor costs on employee perceptions were investigated. According to the results of the survey study applied to the employees of a port in Bursa region, it has been revealed that flexible working time and equalization practices have a significant effect on the commitment of the employees.